• $8,4995
  • €10,2587
  • 495.852
  • 1441.33
26 Mart 2018 Pazartesi 01:00 | Son Güncelleme:

Milli füzeler havadan vurmaya hazırlanıyor 

Milli füzeler havadan vurmaya hazırlanıyor 

Türkiye’nin ilk milli hava füzeleri GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN’ın yerden atışları gerçekleştirildi. Son çeyrekte canlı hedefe yerden atış ve uçaktan atışlar yapılacak. 

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü’nün (SAGE) 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2017) görücüye çıkardığı GÖKTUĞ hava-hava füze sistemleri ailesi üyeleri GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN’a yönelik çalışmalar sürüyor. IDEF’teki tanıtımın ardından geçen sürede her iki füzenin de yerden balistik ilk atışları gerçekleştirildi. Bu testler kapsamında güdüm olmadan roket motorunun performansı ve havada füzeyi gerekirse imha edebilmeyle ilgili fonksiyonlar denendi. Sinop’taki test alanında gerçekleştirilen testler başarıyla tamamladı. Füzelerin geliştirilmesi kapsamında bu senenin son çeyreğinde canlı hedefe yerden atışlar yapılacak.

2020'DE TAMAMLANACAK

Bunu uçaktan yapılacak atışlar izleyecek. GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN füzelerine yönelik projenin 2020’de tamamlanması öngörülüyor. SAGE, geliştirme sürecinin tamamlanmasının ardından projeyi bir SAGE’nin, hava füzelerine yönelik çalışmaları 2013’te başladı. Bu çerçevede, kısa menzilli, yüksek manevra kabiliyetine sahip, kızılötesi görüntüleyicili GÖKDOĞAN ile uzun menzilli, aktif radar arayıcı başlıklı BOZDOĞAN geliştirildi. 

IDEF 2017'de görücüye çıkardığı GÖKTUĞ hava-hava füze sistemleri ailesi üyeleri GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN’a yönelik çalışmalar sürüyor.

At-unut özellikleri bulunuyor 

GÖKDOĞAN, gelişmiş karşı-karşı tedbir, her açıdan atış yeteneklerine sahip bulunuyor. BOZDOĞAN, at-unut özellikli akıllı güdüm, gelişmiş karşı-karşı tedbir ve karıştırma kaynağına güdüm, veri bağıyla hedef bilgisi güncelleme, çoklu her açıdan atış ve çoklu hedefe angajman, atıldıktan sonra kilitlenebilme gibi nitelikler taşıyor. Füzelerde, yüksek itki-az dumanlı katı yakıt teknolojisi ve  tam elektronik roket motoru emniyetli kurma ve ateşleme sistemi kullanılıyor.

<p>İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda şehit  sayısı 14'ü kadın, 5'i çocuk olmak üzer

İslam ülkeleri Mescid-i Aksa için harekete geçecek mi?

Sağlık çalışanları bayramda da görev başında

İçişleri Bakanı Soylu, Gabar Dağı'ndaki Akrep Üs Bölgesi'nde askerlerle bayramlaştı

Şakayık koparmanın bedeli 241 bin TL'ye kadar çıkabiliyor