• $9,6128
  • €11,1896
  • 555.395
  • 1479.93
23 Haziran 2021 Çarşamba 18:58 | Son Güncelleme:

Milli 5G ile ilk sesli görüşme

Milli 5G ile ilk sesli görüşme

5G altyapısı üzerinden ilk sesli görüşmeyi gerçekleştiren Bakan Karaismailoğlu, “Rekabetin bu kadar yoğun olduğu bir ortamda 1-1.5 yıl içinde ürünlerimizi ticari hale getirmeliyiz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 5G cep telefonuyla, yerli ve milli olarak geliştirilen 5G altyapısı üzerinden ilk sesli görüşmeyi gerçekleştirdi. Bakan Karaismailoğlu, Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi kapsamında 5G altyapıları için kritik önemdeki çekirdek şebeke, baz istasyonu, 5G'ye özel yönetim, servis ve operasyonel yazılım ürünlerinin, yerli ve milli gayret ve alın teriyle geliştirilmesi sürecinde önemli bir eşiği geride bıraktıklarını belirterek, "Rekabetin bu kadar yoğun olduğu bir ortamda, önümüzdeki azami 1-1.5 yıl içinde ürünlerimizi ticari hale getirmemiz gerekiyor" diye konuştu.

İNTERNET HIZI 100 KAT ARTACAK

İlk görüşmeyi yapan Bakan Karaismailoğlu "5G, internet hızını 100 kata kadar artıracak" dedi.

ARTIK KAVUŞMAMIZ AN MESELESİ

Etkinlikte 5G yerli ürünlerin tanıtımı da yapıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, gerek ULAK baz istasyonu gerek GTENT çatısı altında yerli ve milli ürünlerle 5G'ye kavuşmanın an meselesi olduğunu belirterek, "5G'ye yerli ve milli imkanlarla geçen ilk ülkelerden olacağız" dedi. Etkinlikte 5G üzerinden robot kontrolü ve dronela, görüntü olarak, acil durum müdahale demosu da gerçekleştirildi.

<p>Futbol, sahaları aşıp evlerimizdeki televizyonlara, günlük  aktivitelere ve tabi ki son olarak oy

Neden PES Atarız?

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi