• $8,5769
  • €10,1417
  • 496.704
  • 1360.75
29 Temmuz 2020 Çarşamba 23:18 | Son Güncelleme:

Merkez'in yeni enflasyon tahmini tek hanede kaldı

Merkez'in yeni enflasyon tahmini tek hanede kaldı

Merkez Bankası, yılsonu enflasyon tahminini 1.5 puan yükselterek %8.9'a çıkardı. Piyasa çift hane bekliyordu. TCMB Başkanı Uysal, enflasyonun 2021 sonunda ise % 6.2'ye geriledikten sonra % 5 düzeyinde istikrar kazanacağını söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı. TCMB yüzde 7.4 olan yılsonu enflasyon tahminini 1.5 puan yükselterek yüzde 8.9’a çıkardı. Piyasa, enflasyonun çift haneli olarak güncelleneceğini bekliyordu. TCMB Başkanı Murat Uysal, enflasyonun 2020 yılı sonunda yüzde 8.9 olarak gerçekleşeceğini, 2021 yıl sonunda ise yüzde 6.2’ye geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ettiklerine dikkat çekti.

TEMMUZDA DÜŞECEK

Enflasyona dair tahminleri ikinci bir dalga olmayacağı varsayımına göre yaptıklarını söyleyen Uysal, enflasyonun temmuz ayından itibaren düşüş eğilimine gireceğini öngördüklerini aktardı. Uysal, petrol fiyatları varsayımını, 2020 için ortalama 32.6 dolardan 41.6 dolara, 2021 için ise 36.8 dolardan 43.8 dolara yükselttiklerini bildirdi. ABD doları cinsinden ithalat fiyatları varsayımında alüminyum ve tarımsal ürünler gibi petrol dışındaki diğer emtia fiyatlarındaki zayıf seyre bağlı olarak 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin aşağı yönlü güncelleme yaptıklarını belirten Uysal, bir önceki raporda yüzde 9.5 olarak alınan 2020 yılı gıda enflasyonu tahminini, işlenmemiş gıdadaki son dönem eğilimleri dikkate alarak yüzde 10.5 olarak güncellediklerini kaydetti.

GIDA ENFLASYONU % 8

Uysal, gelecek yıla ilişkin gıda enflasyonu tahminini de yüzde 7’den yüzde 8’e çektiklerini ifade ederek, “Orta vadeli tahminler oluşturulurken maliye politikası tedbirlerinin alınan diğer parasal ve finansal tedbirlerle birlikte salgın sürecinde ekonominin üretim potansiyelini destekleyeceği ve salgın sonrası toparlanmaya katkı yapacağı bir görünüm esas aldık. Ayrıca fiyat ve vergi ayarlamalarının, enflasyondaki düşüş patikasıyla büyük ölçüde uyumlu şekilde belirleneceğini varsaydık” dedi. Salgına bağlı tedbirlerle kısa vadede etkili olan arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinin devamıyla kademeli olarak ortadan kalkacağını öngördüklerini anlatan Uysal, ikinci yarıda talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale gelmesini beklediklerini vurguladı.

TİCARİ KREDİLERDE YAVAŞLAMA SİNYALİ 

Uysal, üçüncü çeyrek itibarıyla özellikle ticari kredilerde bir miktar doygunluğa ulaştığının görüldüğünü ve bir miktar yavaşlama sinyalleri olduğunu ifade etti. Uysal, “Likidite adımların yeniden gözden geçirilmesini parasal sıkılaştırma sinyali olarak mı değerlendirmek gerekiyor?” sorusu üzerine şu cevabı verdi: “Salgının başladığı dönemde koordineli bir tepki verdik. Bir taraftan likidite adımlarımızı genişlettik, maliyetleri ucuzlattık. Normalleşme sürecinin seyrine bağlı olarak bu adımlar gözden geçirilebilir” dedi.  

TOPARLANMA GÜÇ KAZANDI

Mayısta başlayan toparlanmanın haziran ve temmuz aylarında güç kazandığını anlatan Uysal, ihracatta daha belirgin olmak üzere dış ticaret hacminde toparlanma gözlendiğini ve dış ticaret açığının bir miktar daraldığını dile getirdi. Uysal, seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle gelecek dönemde turizm gelirlerinde kısmi iyileşme beklediklerini, mal ihracatındaki toparlanmanın ve emtia fiyatlarındaki düşük seviyelerin cari işlemler dengesini destekleyeceğini tahmin ettiklerini ifade etti. İş gücü piyasasında ekonomideki yavaşlamanın yansımalarının hissedildiğini belirten Uysal, işsizlik oranlarının arttığını ancak katılım oranındaki düşüşün bu artışı sınırladığını kaydetti.

REZERVLERİMİZ YETERLİ 

TCMB Başkanı Murat Uysal, salgın sonrası dönemde tüm gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye’den de sermaye çıkışları olduğunu yılın ilk yarısı itibarıyla 20 milyar dolara yakın cari açık verildiğini söyledi. “Cari açıkta yılın ikinci yarısı böyle devam etmeyecek, daha olumlu bir seyir görüyoruz” diyen Uysal, Merkez Bankası rezervlerinin ise kısa vadeli yükümlülükler açısından yeterli olduğuna dikkat çekti. 

<p>Dünya genelinde 3 milyar 930 milyon dozdan fazla Kovid-19 aşısı yapılırken, Türkiye, toplam aşı s

Aşı olana çekiliş şansı

Düzce'de asırlık ağaç caddeye devrildi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada orman yangını meydana geldi

Elazığlı girişimci atıl durumdaki otobüs ve minibüsleri karavana dönüştürüyor