• $9,5446
  • €11,1471
  • 551.638
  • 1522.04
24 Eylül 2021 Cuma 08:43 | Son Güncelleme:

Merkez'den 16 ay sonra faiz indirim

Piyasalar ters köşe. Merkez Bankası 16 ay sonra piyasa beklentilerinin aksine faizi 1 puan indirdi. Yapılan indirimde çekirdek enflasyonun faiz belirlemede referans olarak kabul edilmesi ve FED kararı etkili oldu.

Merkez Bankası neredeyse tüm piyasanın 'sabit faiz' beklentisinin aksine sürpriz bir kararla politika faizinde 1 puanlık indirim yaptı. Faizi yüzde 19'dan yüzde 18'e çeken Merkez Bansası böylece 16 ay aradan sonra indirime gitmiş oldu. Merkez Bankası indirim gerekçesinde enflasyonun geçici sebeplerden kaynaklandığını vurgulayarak çekirdek enflasyonun para politikasının yeni referansı olduğunu da ilan etti. Yapılan anketlerde ekonomistlerin büyük çoğunluğu dünkü toplantıda faizde indirim beklemiyordu. Ağırlıklı tahminler indirimin kasımda geleceği yönündeydi.

ÇEKİRDEKTEN İNDİRİM

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise geçtiğimiz hafta söylem değişikliğine giderek faizin manşet enflasyon yerine daha düşük olan çekirdek enflasyona göre belirleneceğinin sinyalini vermişti. Bu söylem değişikliğine son haftalarda rezervlerin güçlendirilmesine yönelik atılan adımlar da eklenince son birkaç gündür piyasalardaki fiyatlamalara faiz indirimi ihtimali de girmişti.

DOLAR 8.80 LİRAYA ÇIKTI

Bu arada FED kararı ile güne 8.65 liradan başlayan dolar Merkez Bankası'nın faiz indirim kararı sonrası 8.8017 seviyesini gördü. Dolar günü ise 8.76 liradan tamamladı. Güne artıda başlayan Borsa ise yüzde 0.48 değer kaybetti.

ERKEN GELEN İNDİRİMDE ÇEKİRDEK VE FED ETKİSİ

Ekonomistler erken gelen indirimde önceki günkü toplantıda faizi değiştirmeyen FED ile çekirdek enflasyonun etkili olduğunu belirttiler. TÜİK verilerine göre ağustos ayında yıllık TÜFE artışı yüzde 19.25 gerçekleşerek yüzde 19'luk politika faizini aşmıştı. Ağustos ayında çekirdek enflasyon ise yüzde 16.76 olarak kaydedilmişti.

FAİZ % 16'YA ÇEKİLİR

Doç. Dr. Atilla Çifter "Merkez Bankası'nın faiz indiriminde hem çekirdek enflasyona bakması hem de bir gün önce FED'in politika faizini sabit tutması etkili oldu" yorumunu yaptı. Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan ise "5 toplantı üst üste faiz değiştirmeyen Kavcıoğlu yönetiminin eylül ayı politika açıklamasında 'kararlı sıkı duruş' ve 'enflasyon üzerinde faiz uygulama' ibarelerine yer vermediği dikkat çekmektedir. Bu, aynı zamanda ekonomik hedeflerde büyüme odağını daha fazla ön plana çıkartan bir yaklaşım da olabilir" dedi.

Ekonomist Haluk Bürümcekçi "Bankanın, yıl sonuna kadar politika faizini yüzde 16'ya indirme planı olabilir" derken AA Finans Analisti ve stratejist Cüneyt Paksoy da "Daha önce atılmış adımlarla enflasyondaki dengenin korunacağı varsayımıyla, büyümenin ve büyümede gelinen noktanın korunmasına ilişkin bir adım olarak görebiliriz" diye konuştu.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kurtlar koyun sürüsüne saldırdı. O  anlar güvenlik kamerasına ya

Koyun sürüsüne kurt saldırdı

Kahramanmaraş'ın cips tarhanası Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Şuşa'da Cıdır Ovası'nda şehitler için dua etti

İnkaya kazıları Paleolitik dönem insanlarının göçlerine ışık tutacak