• $13,2659
  • €15,0183
  • 757.78
  • 1857.4
11 Ağustos 2021 Çarşamba 18:01 | Son Güncelleme:

2021 Merkez Bankası PPK Ağustos toplantısı ne zaman? Merkez Bankası PPK faiz kararı ne olur, ne zaman açıklanacak

2021 Merkez Bankası PPK Ağustos toplantısı ne zaman" Merkez Bankası PPK faiz kararı ne olur, ne zaman açıklanacak

Merkez Bankası Konseyi'nin para politikası konulu toplantısı, temel faiz oranın açıklanacağı tarih merak ediliyor. Geçtiğimiz ay Merkez Bankası, politika faizi olarak belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 19'da sabit bırakılmıştı. Aynı zamanda enflasyonda belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği belirtilmişti. Peki Merkez Bankası PPK faiz kararı ne olur, ne zaman açıklanacak? 2021 Merkez Bankası PPK Ağustos toplantısı ne zaman?

Merkez Bankası Ağustos ayı toplantısı, faiz kararı milyonlarca vatandaşın yakın takibinde yer alan konular arasında. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, geçen yılın büyük bölümünde faiz oranlarını yıllık enflasyonun altında tutmuştu. Ancak yetkililer, liranın düşmesinin ardından Eylül ayında faiz oranlarını yükseltmek zorunda kaldılar. Türkiye'deki enflasyonun tekrar yükselme ihtimali olduğu göz önüne alındığında, soru şu ki, merkez bankası gerekirse oranları yükseltebilir mi? PPK Ağustos toplantısı ne zaman, faiz kararı ne olur, ne zaman hangi tarihte açıklanacak?

Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği Ağustos ayı faiz kararı heyecanla bekleniyor. Ekonomistler, lira da dahil olmak üzere gelişmekte olan piyasa para birimlerinin, daha sıkı para politikası ve ABD Merkez Bankası'nın varlık alımlarını azaltması nedeniyle baskı altında kalabileceği belirtiliyor. Fed yetkilileri geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, faiz oranlarının 2023'ün sonuna kadar beklenenden çok daha önce artması ihtimali üzerine duruluyor.

MERKEZ BANKASI AĞUSTOS AYI TOPLANTISI NE ZAMAN?

Merkez Bankası'nın 2021 yılı takviminde yer alan bilgilere göre; Para Politikası Kurulu Toplantısı 12 Ağustos 2021 tarihinde yapılacak.

SON TOPLANTIDA ALINAN KARARLAR NELER?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), haftalık gösterge repo faizinde piyasa beklentileri doğrultusunda değişikliğe gitmedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, politika faizini yüzde 19 olarak sabit tuttu.

TCMB Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi yüzde 19,00 olarak kaldı. TCMB, önceki 3 toplantısında da beklentilere paralel olarak faizi sabit bırakmıştı.

Borsa rekor seviyeyi gördü
Borsa rekor seviyeyi gördü

Borsa rekor seviyeyi gördü

Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...
Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...

Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...

Hedefi 12'den vuruyor! SİHA'ların gözü aydın
Hedefi 12'den vuruyor! SİHA'ların gözü aydın

Hedefi 12'den vuruyor! SİHA'ların gözü aydın

<p> </p>

Ali Babacan casusluktan tutuklanan Metin Gürcan'ı nasıl savundu?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı