• $7,4185
  • €8,9928
  • 446.003
  • 1569.35
24 Aralık 2020 Perşembe 14:31 | Son Güncelleme:

Merkez Bankası faiz kararı nedir? Son dakika Merkez Bankası faiz açıklaması sizlerle

Merkez Bankası faiz kararı nedir" Son dakika Merkez Bankası faiz açıklaması sizlerle

Son dakika Merkez Bankası faiz açıklaması geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) Aralık ayı faiz kararı gündemde merakla beklenen konular arasında yer alıyor. 2020'nin son Merkez Bankası toplantısı olan, yurt içi piyasaların odaklandığı toplantı bugün yapıldı. Peki, Merkez Bankası faiz artırdı mı? Merkez Bankası faiz kararı nedir? İşte detaylar...

Aralık ayı Merkez Bankası PKK toplantısı sonucu karar açıklandı. Merkez Bankası'nın faaliyet takvimine göre, Aralık ayı Para Politikaları Kurulu Toplantısı bugün yapıldı. Kasım ayında Merkez Bankası politika faiz oranını yüzde 15 olarak açıklamıştı. Aralık ayı Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. İşte son dakika Merkez Bankası faiz açıklaması sizlerle...

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NEDİR?

Yılın son PPK toplantısı bugün (24 Aralık) gerçekleşti. Merkez Bankası faizi 2 puan artırdı.

Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 200 baz puanlık artışla yüzde 15'ten yüzde 17'ye yükseltti.

MERKEZ BANKASI FAİZ AÇIKLAMASI

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 15’ten yüzde 17’ye yükseltilmesine karar vermiştir.

Küresel ekonomiye dair veriler üçüncü çeyrekte başlayan kısmi toparlanmanın devam ettiğine işaret etmektedir. Ancak, aşıya dair olumlu gelişmelere karşın, son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikler devam etmektedir.

Milli gelir verileri ve son çeyreğe ilişkin göstergeler iktisadi faaliyette güçlü bir seyre işaret etmektedir. Ancak, artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısıtlamalar, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlik oluşturmaktadır. Diğer yandan, salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talep cari işlemler açığını artırmaktadır.

İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, 2021 yılsonu tahmin hedefini göz önünde bulundurarak, güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.

Önümüzdeki dönemde parasal duruşun sıkılığı, enflasyonu etkileyen tüm unsurlar dikkate alınarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.

Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

<h3>Başkan Erdoğan: Görev değişiklikleri mutlaka olacak</h3><p>Başkan Erdoğan 2 ilde düzenlenen AK P

20 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türk mühendisler yaptı! Samur suya indirildi

Sağlık Bakanlığı koronavirüs aşısı için 10 kuralı belirledi! İşte o detaylar...