• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
7 Aralık 2021 Salı 07:15 | Son Güncelleme:

Memura ocakta ek zam yapılacak

Ocakta memura da telafi zammı yolda. Memura ocakta toplu sözleşmedeki ‘enflasyon+5 puan'lık zam dışında telafi zammı geliyor. Asgari ücret görüşmeleri sonrasında memura ek zam için de yeni protokol imzalanması konusunda mutabakata varıldı.

Milyonlarca işçiyi ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde yürütülen pazarlıklar memura da ek zam yolunu açtı. Memurlara toplu sözleşmedeki 'enflasyon+5 puan'lık zammın dışında telafi zammı da geliyor. Memura ek zam asgari ücret görüşmeleri bitince yeni protokol imzalanarak yapılacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile dün bir görüşme yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın bu konuda mutabık kaldıklarını söyledi. Yalçın, ocak ayında tüm kamu çalışanlarının maaşlarında düzeltme yapılacağını açıkladı. Ali Yalçın'ın açıklamasının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da bir açıklama yaparak memur ve memur emeklilerini ilgilendiren toplu sözleşmeyle ilgili ek protokol düzenleneceği duyurdu.

DOLAR ETKİLİ OLDU

Açıklamada 23 Ağustos 2021'de imzalanan toplu sözleşme ile memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif zam yapıldığı hatırlatılarak son dönemde kurda yaşanan hareketlilikten kaynaklanan ekonomik dalgalanmalar dolayısıyla toplu sözleşmede güncellemeye gerek duyulduğu belirtildi. Açıklamada "Ancak bu düzenlemeleri hayata geçirirken demokratik bir müessese olan toplu sözleşmenin zaafa uğraması da kabul edilemez. Bu nedenle yetkili konfederasyon ve sendikalarımızla yaptığımız görüşme sonucunda kamu çalışanlarımızın alım gücünü yükseltmek için toplu sözleşmemizde yer alan enflasyon farkını da dikkate alarak bir sosyal koruma çalışmasını kapsamlı hale getirmeyi ek protokol olarak değerlendireceğiz" denildi.

AYRIM YAPILMAYACAK

Bakanlığın açıklamasında "Söz konusu çalışma, sadece doktorları değil bütün sağlık personelini gözeten, bununla da sınırlı kalmayıp tüm kamu personelimizi kapsayacak şekilde enflasyon farkının üzerinde bir sosyal refah düzenlemesi olarak yapılacaktır. Çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeme sözümüzün arkasında durarak, ekonomideki dalgalanmaların kamu çalışanlarımız üzerindeki etkisini bertaraf edecek bu düzenlemeyi en kısa sürede tamamlamak için çalışmalarımız devam etmektedir" ifadesi kullanıldı.

EK ZAM KARARI NEDEN ALINDI?

23 Ağustos 2021'de imzalanan toplu sözleşmeyle memur ve memur emeklisinin maaşına 2022'nin ilk altı ayı % 5, ikinci altı ayı % 7, 2023'ün ilk altı ayı % 8, ikinci altı ayı % 6 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapılmış, artış kümülatif olarak yüzde 30-35'i bulmuştu. Ancak bu zam şimdiden eridi. Temmuzda yüzde 3 sözleşme zammı alan memur için 5 aylık enflasyon farkı ise şu anda 7.48. Memur ve memur emeklisi ise ocakta yüzde 5'lik toplu sözleşme artışının yanında enflasyon farkı da alacak. Aralık ayı hariç bu tutar da şu anda yüzde 12.48. Şayet aralıkta enflasyon yüzde 2.5 çıkması halinde bile yapılacak zam mevcut sözleşmeye göre yüzde 15'i geçmeyecek. Bu durumu ocakta telafi zammını zorunlu kıldı.

ASGARİ ÜCRETTE 2. RANDEVU

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022'de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamındaki ikinci toplantısını bugün ekonomi gündemiyle Türk-İş'in ev sahipliğinde yapacak. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in başkanlığındaki toplantıda, TİSK ve Türk-İş de hazır bulunacak.

15 OCAK'A YETİŞECEK

Toplantı sonrası açıklama yapan Ali Yalçın, ek göstergeler konusunu asgari ücret belli olduktan hemen sonra bakanlık ile gündeme alacaklarını belirtti. Yalçın, sözleşmeliler konusunu da yeni yılın hemen başında gündeme alacaklarını bildirdi. Yalçın memura yapılacak ek zam konusunda ise "Ocak ayında memur maaşlarına yansıyacak şekilde ek protokol konusunda mutabık kaldık. Ek zamla ilgili Ocak ayının 15'ine ilk maaşlara yetişecek şekilde elimizden gelen tüm gayreti ortaya koyacağız" dedi.

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak
Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Türk savunma sanayisi geliştirdi... İlk görev yeri kutuplar olacak

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı
Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethederken kullanmıştı... Fetih rotası için çalışma başladı

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi
Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

Akıncı'ya müthiş özellik: MAM-T mühimmatı envantere girdi

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı