• $9,3724
  • €10,9275
  • 533.754
  • 1417.7
29 Eylül 2021 Çarşamba 08:52 | Son Güncelleme:

MB Başkanı Şahap Kavcıoğlu: Fiyatlar yeniden salgın öncesi haline dönecek

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, artan fiyatların yeniden salgın öncesi haline geleceğini söyledi. Kavcıoğlu istihdamda salgın döneminin etkilerinin atlatılmaya başlandığını da belirtti.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, talebin canlı olduğu sektörlerde fiyatlarda daha yüksek artışlar gördüklerini belirterek "Fiyatların yeniden salgın öncesine haline geleceğini değerlendiriyoruz" dedi. A Para tarafından düzenlenen Finansın Geleceği Zirvesi'nde konuşan Kavcıoğlu, ağustos ayı enflasyon artışını hatırlatarak "Son dönemde belirli ürünlerdeki fiyat artışları tarihsel ortalamaların oldukça üzerine çıktı. Enflasyona en çok katkı yapan ürünlere baktığımızda, ağustostaki yıllık fiyat artışlarının son 10 yıldaki ortalama fiyat artışlarının 3-4 katını aşabildiğini görüyoruz" dedi.

REZERV 200 MİLYAR DOLAR

Kavcıoğlu "Ortaya çıkan bu fiyatlama davranışlarının, ekonomik ve sosyal normalleşme hız kazandıkça önümüzdeki dönemde yeniden salgın öncesi haline yakınsayacağını değerlendiriyoruz" diye konuştu. Kavcıoğlu istihdam piyasasının salgın döneminin etkilerini büyük ölçüde atlattığını da belirtti.

Kavcıoğlu, rezervlerdeki iyileşmenin öngörüleri ile uyumlu seyrettiğini de belirterek, "Rezervlerimiz 85-90 milyar dolar seviyelerinden yaklaşık 30 milyar dolar artarak 120 milyar doların üzerine çıkmıştır. Swap anlaşmaları, reeskont kredileri, cevherden altın alımı ve zorunlu karşılık adımları bu artışa katkı yapan ana unsurlar oldu" dedi.

ARTIŞTA TÜRKİYE LİDER

Kavcıoğlu "Türkiye, ülkelerarası bir değerlendirme yapıldığında gıda fiyatlarının en çok arttığı ülkeler arasında yer almakta" dedi.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar