• $8,1479
  • €9,7277
  • 453.056
  • 1375.91
21 Ocak 2021 Perşembe 07:00 | Son Güncelleme:

Mavi turlara rezervasyon yağıyor

Mavi turlara rezervasyon yağıyor
- ENDER TÜRKKAN

Aşılama süreciyle birlikte Türkiye'deki mavi tur yolculuklarına, özellikle yurtdışından rezervasyon yağmaya başladı. Ege'deki teknelerin yüksek sezondaki doluluk oranları şimdiden % 60'a ulaşırken, talebin daha da artması bekleniyor.

Gerek coğrafi konumu gerekse doğal güzellikleriyle yat turizminin ve mavi yolculukların Avrupa’daki en gözde adreslerinden biri olan Marmaris’teki deniz işletmecileri bu sezondan çok umutlu. Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesi Başkanı Halil Bağlı, aşılama süreciyle rezervasyonlarda ciddi bir artış yaşandığına dikkat çekti. Artıştan, sadece Marmaris değil, Bodrum ve Fethiye dahil tüm Güney Ege’nin payını aldığını kaydeden Bağlı, şunları söyledi: “2019 çok iyi bir sezondu. Teknelerimizin doluluk oranları yüzde 100’e dayanmıştı. 2020’de pandemiyle iptaller yaşadık. Bu yıl ise aşılama süreciyle rezervasyon yağmaya başladı. Yüksek sezon dediğimiz haziran-eylül arasındaki doluluk oranları şimdiden yüzde 60 seviyelerine kadar ulaştı. Aşılama sürecinde aksilik yaşanmazsa, bu rakamın artacağını, sezonun da uzayacağını tahmin ediyoruz.” 

AVRUPALI GELMEK İSTİYOR 

Rezervasyonların büyük bölümünün başta Avrupa olmak üzere yurtdışından geldiğini kaydeden Bağlı, şöyle devam etti: “Avrupa’daki acentecilerle yaptığımız görüşmelerde, insanların çok sıkıldıklarını, tatil için sabırsızlandıklarını, aşılama süreciyle de erken rezervasyon yoluna başvurduklarını belirtiyorlar. Bu da, olumsuzluk yaşanmazsa rezervasyonların daha da artacağını, 2021’in çok iyi geçeceğini gösteriyor.” 

<p>Peki, kod 29 olarak bilinen fedih kodunun kaldırılması ne  anlam ifade ediyor? Çalışma hayatından

Kod 29'un kaldırılması ne anlam ifade ediyor?

Sahur sofranızda bunlar olsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Dibeybe'yi resmi törenle karşıladı.

Düzce'de denizin bir kısmı kahverengiye dönüştü