• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
15 Nisan 2021 Perşembe 22:07 | Son Güncelleme:

Martta konut satışı yüzde 2.4 arttı

Martta konut satışı yüzde 2.4 arttı

Yabancı, Türkiye'den ev almak için sırada. Konut satışları martta yüzde 2.4 artarken, yabancıya satış ilk çeyrekte 10 bin adede yaklaştı. Böylece tarihin en yüksek ikinci ilk çeyrek rakamı görüldü.

Türkiye genelinde altı ay sonra ilk kez şubatta yükselen konut satışları, bu trendi mart ayında da devam ettirdi. Martta kısıtlamaların gevşetilmesi satışların artmasında etkili oldu. TÜİK verilerine göre, konut satışları, martta yıllık bazda yüzde 2.4 artışla 111 bin 241 adet olarak gerçekleşti. Şubatta 81 bin 222 konut satışı yapılmıştı. Böylece martta bir önceki aya göre artış ise yüzde 36 düzeyinde gerçekleşti. Martta ipotekli konut satışları yüzde 49.7 azalarak 21 bin 815 oldu. İlk defa satılan konut sayısı yüzde 2.1 azalırken ikinci el konut satışlarındaki yüzde 4.4 artış dikkat çekti.

MARTTA %40 ARTIŞ

Yabancıya konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39.9 artarak 4 bin 248 oldu. Bu yılın ocak-mart döneminde ise yabancıya satışta 9 bin 887 adet rakamına ulaşılırken, zorlu salgın şartları ve uluslararası seyahat kısıtlamalarına rağmen tarihin en yüksek ikinci ilk çeyrek rakamı görüldü. Yabancıya konut satışının martta tekrar tırmanışa geçtiğini belirten sektör temsilcileri, yaz dönemi ve uçuşların açılmasıyla rekorların yakalanacağı görüşünde. İranlılar bu süreçte 1.599 adet konut alımıyla zirvede yer alırken, onları 1.461 ile Iraklılar, 938 ile Ruslar, 700 ile Afganistan vatandaşları, 354 ile Kazakistan uyruklular, 303 ile Almanlar, 287 ile Yemenliler, 262 ile Filistinliler, 251 ile Azerbaycan Türkleri, 235 ile Çinliler izledi.

YÜKSELİŞTE HAFTA SONU ETKİSİ VAR

İnder Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, şunları söyledi: "Geçtiğimiz bir ay içinde sert dalgalanmalar yaşanan döviz piyasasında gerçekleşen kâr realizasyonları ve hafta sonu kısıtlamalarının gevşetilmesi satışların artmasındaki temel etkenlerdi. Takip eden aylardaki satış miktarlarının, yine faiz, döviz ve pandemi kısıtlarından oluşan üçgen içinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Artırılan kısıtlamaların sektöre olumsuz yansıması kaçınılmaz."

CİDDİ ÖN TALEP ALDIK, YAZIN TIRMANIŞA GEÇER

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, yabancılardan ciddi bir ön talep aldıklarını söyledi. Akbal, "Türkiye ile ilgilenen ciddi bir yatırımcı profili var. Yaz döneminde uçuşlar açılmaya başlarsa, biriken talep realize olacak ve satışlar tırmanışa geçecek" dedi.

  • konut
  • satış
<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!