• $7,2821
  • €8,7827
  • 404.817
  • 1527.45
31 Ocak 2021 Pazar 02:47 | Son Güncelleme:

Market denetimleri etkisini göstermeye başladı... Fiyatlar gevşiyor

Market denetimleri etkisini göstermeye başladı... Fiyatlar gevşiyor

Fahiş zamlara karşı yapılan denetimler ilk etkisini göstermeye başladı. Piyasada küçük çaplı düşüşler başlarken TESK Başkanı Palandöken'e göre fiyatlar biraz daha geri gelecek. Palandöken, vatandaşı stok yapmaması için de uyardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla hızlandırılan ‘fahiş fiyat’ denetimleri ilk etkisini göstermeye başladı. Fiyatlarda küçük de olsa düşüşler başlarken, denetimlere ve piyasa arzına bağlı olarak düşüşün sürmesi bekleniyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bakanlıkların denetimleriyle halkı rahatlatıcı küçük de olsa indirimler sağlandığını dile getirerek, “Gıda sektöründe mevsimsel etkiler ve girdi maliyetlerindeki artışlar, fiyatlardaki artışlarda etkili oldu. Önümüzdeki günlerde talebe göre fiyatların biraz daha düşebileceğini tahmin ediyorum. Arz talep dengesinin ayarlanmasıyla fiyatlar makul seviyeye inecek” dedi.

SATIN STOK YAPMAYIN

Palandöken, vatandaşa bir de uyarıda bulundu: “Halkımızın panik yapmasına gerek yok, stoğa lüzum yok. Bugün pirinci 12 liraya alıyorum yarın 20 liraya alacağım, yağı bugün 60-70 liraya alıyorum yarın 150 lira olacak gibi tüketime başlanırsa, yani stokçuluk başlarsa fiyatları regüle etmek mümkün olmaz.”

ARACI YÜZDE 25 ALIYOR

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş ise, fiyatları aşağı çekmek için aracıları aradan çıkarmak gerektiğini söyledi. Demirtaş, bunun için de üreticilerin kooperatifleşmesini önerdi. Demirtaş “Gıda ürünlerinden aracılar yaklaşık yüzde 25 alıyor. Kooperatifler aracılığıyla ürün satanlara devletin teşvik vermesi gerekli. Aracıların ortadan kalkması fiyatları geri çekecektir” diye konuştu. Demirtaş, meyve ve sebze alanında yapılacak düzenlemeler için Hal Yasası’nın bir an önce çıkarılması gerektiğini de kaydetti.

Mandalina pazarda 5 marketlerde ise 9 lira

Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Federasyonu (TÜSPAF) Başkanı Ali Karaca da, “Pazar ve market fiyatları arasındaki makas artıyor. Pazarda kilogramı 3-5 lira arasında değişen mandalina, marketlerde 9 liraya kadar çıkıyor. Pazarda 5 lira olan armut marketlerde 11 liraya satılıyor” dedi. Karaca, geçen yıldan bu yana üreticilerin maliyetlerinin yaklaşık yüzde 50 arttığını kaydetti.

<p>Bursa'da kısıtlamada denetim yapan bekçilerin 'dur' ihtarına uymayan sürücünün, savunması şaşkınl

Bekçilerin 'dur' ihtarına uymayıp kaçtı, savunması şaşkınlık yarattı

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu