• $8,0864
  • €9,7133
  • 451.947
  • 1409.19
02 Nisan 2021 Cuma 07:01 | Son Güncelleme:

Leleg Yolu turistin yeni rotası oluyor

Leleg Yolu turistin yeni rotası oluyor
- ÖZGÜL ÖZTÜRK

Bodrum'daki 2 bin 400 yıllık Leleg Yolu'nu global acentelerin tur paketine sokmak isteyen turizmciler, tanıtım atağı başlatıyor. Bölgede 100'lerce acente ağırlanacak.

Turizmci pandemi nedeniyle yaşanan durgunluğu, alternatif turizm çeşitlerine yönelerek aşacak. Kitle turizminin yerini yürüyüş, safari, çiftlik turizmi, kamp, dağ turizmi gibi etkinliklerin alacağı bu yeni döneme, Türk turizmciler de doğasever tatilciler için yeni rotalar çizerek hazırlanıyor.

REHBERLERE EĞİTİM

Bu rotalardan biri de Bodrum'daki 2 bin 400 yıllık Pedesa Antik Kenti'nin en önemli ticaret yollarından biri olan Leleg Yolu. 185 km'lik uzunluğa sahip tarihi ticaret yolunu yerel ve global tur operatörlerinin yürüyüş programına alınmasını hedefleyen turizmciler, 5-8 Nisan tarihleri arasında 100 adet yerli acenteyi, ekim ayında ise 100'lerce yabancı acente temsilcisi ve Türkiye'deki büyükelçileri ağırlayacak. Böylece Bodrum'da turizm sezonunun 4 aydan 12 aya çıkarılması hedefleniyor. TÜRSAB Alternatif Turizm İhtisas Başkanı Mustafa Demir, turlara hazırlık için şu anda bölgedeki tur rehberlerinin eğitimden geçirildiğini söyledi.

2 BİN 400 YILLIK TARİHE SAHİP

Leleg Yolu , ismini eskiden Bodrum'da yaşamış tarihi halk Le-leglerden alıyor. Güzergahında pek çok antik kent, tarihi su sarnıçları, kilise ve mağaraların bulunduğu yol amatör ve profesyonel yürüyüşçülere hitap ediyor.

TATİL KÖYÜ DEĞİL, KÖYDE TATİL

Bölgedeki turizmciler, esnaf, hatta köylüler, doğaseverlere hitap edecek etkinliklere şimdiden başlamış. "Artık tatil köyü değil, köyde tatil dönemi" diyen Demir, "Çünkü insanlar doğal olanı seviyor. Bahçeden çiçek ve otları toplayıp tekstil üzerine baskı yaptırdığımız etkinlikler düzenledik. Yöresel otların toplandığı etkinlikler de yapılacak" dedi.

<h3>ZİRAAT TÜRKİYE KUPASI FİNALİ 18 MAYIS SALI GÜNÜ SAAT 20:45'TE OYNANACAK</h3><p>TFF, Beşiktaş ile

Haftanın futbol başlıkları... Bozuk statlarda maç oynatılmayacak

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Erzurum'un asırlık camilerinde Kovid-19 nedeniyle ramazan buruk geçiyor

Bakan Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e geldi