• $7,5311
  • €8,9811
  • 410.043
  • 1539.12
29 Ağustos 2012 Çarşamba 01:25 | Son Güncelleme:

Lastikçiler yerli otomobil için göreve hazır

Lastikçiler yerli otomobil için göreve hazır

LASED Başkanı Karataş, yerli otomobil üretiminde üzerlerine düşecek her türlü görev ve hizmet için hazır olduklarını beyan etti.

Otomotiv Lastik Satıcıları ve Servisçileri Derneği (LASED) Başkanı Mustafa Karataş, Türkiye'nin yan sanayisinin üretim kapasitesi olarak yerli otomobile hazır olduğunu belirterek, ''Biz yerli otomobil üretiminin gerçekleşmesini bütün kalbimizle destekliyor ve üzerimize düşecek her türlü görev ve hizmet için hazır olduğumuzu beyan ediyoruz'' dedi.

Karataş, markalara ve ürün guruplarına göre değişiklikler gösterse de, toplam markalar ve ürün gurupları dikkate alındığında sektörün yerlilik oranının yüzde 65'ler seviyesinde olduğunu söyledi. Yerlilik oranının zaman içerisinde daha da artacağını belirten Karataş, bunun yolunun ise yerli markaların üretim kapasitelerini arttırmalarından geçtiğinin altını çizdi.

Dünyada 12'nci sıradayız

Karataş, Türk lastik sektörünün binek, kamyon ve zirai lastikler olarak toplam değerlendirildiğinde yaklaşık 18 milyon 600 bin adetlik bir pazarı olduğunu ifade etti. Bu rakamın 5 milyon adedinin OEM(Orijinal Ekipman Üreticileri) pazarına, 13 milyon adedinin ise yenileme pazarına ait olduğunu söyleyen Karataş, ''Türkiye bu rakamlarla dünya lastik sektöründe 12'nci sırada yer alıyor'' diye konuştu.

 

<p>Esenler'de polis tarafından gözaltına alınan Harun Ç., defalarca kafasına vurulduğunu ve kendisin

Darp edildiğini öne sürdü, kamera görüntüleri şaşkına uğrattı

Antalya'daki yerleşik yabancılarKovid-19 aşısının ilk dozunu yaptırdı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Bağdat'ta

Türk Kızılay Irak Delegasyonuna ait fırında üretilen ekmekleri mültecilere dağıttı