• $ 5,3215
  • € 6,037
  • 227.249
  • 103.185
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Kuyumculardan yarım çeyrek açıklaması

Altındaki fiyat artışı sonrası üretilen 'yarı çeyrek'ler kafa karışıklığı yarattı. İstanbul Kuyumcular Odası'ndan şu uyarı geldi.

x

İstanbul Kuyumcular Odası'ndan "Yarım Çeyrek, yanlış bir ifade, tüketiciler doğru bilgilendirilmelidir" açıklaması geldi.

İstanbul Kuyumcular Odası Yönetim Kurulu, son günlerde yazılı ve görsel medyada yer alan "Yarım Çeyrek" ya da "Yarı Çeyrek" adlarıyla piyasaya sürülen ürün hakkında kamuoyunu doğru bilgilendirmek adına aşağıdaki açıklamayı yaptı:

"Son günlerde İstanbul Altın Rafinerisi tarafından "İAR" logolu "Yarı Çeyrek" ya da "Yarım Çeyrek" ismiyle 22 ayar altını piyasada satışa sunulduğuyla ilgili haberler üzerine bu açıklamayı kamuoyuna yapmak zorunda kaldık. Bilindiği üzere Cumhuriyet altınları ve sarrafiye ürünlerinin üretme görev ve yetkisi Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'ne verilmiştir.

Ve ziynet altınlarının cinsi, evsafı ve eşgali yasal düzenlemelerle belirlenmiştir. Çeyrek altın olarak bilinen altının ağırlığı; 1,75 gramdır ve çeyrek altının yarısı 0,875 gram olmalıdır. Ancak, bizim yaptığımız kontrollerde İstanbul Altın Rafinerisi tarafından "Yarı Çeyrek" adıyla piyasaya sunulan altının 0, 63 gram geldiği tespit edilmiştir. İAR tarafından üretilen Yarı Çeyrek altının satış fiyatı, 0,63 gram üzerinden yapılıyor olsa da bu ağırlık oranlarına göre, kullanılan "Yarı Çeyrek" ibaresi yanlış bir ifade olup tüketiciyi yanıltabilir. Eğer, İstanbul Altın Rafinerisi ürününde "Yarı Çeyrek" ifadesini kullanmaya devam edecekse ürünün ağırlığını da 0,875 grama çıkarması gerekiyor. Aksi durumda, yanlış anlaşılmalara meydan vermemek için ürünün üzerinde nasıl ayar bilgisi verildiyse gramla ilgili bilginin de verilmesi ve ürünün de isminin değiştirilmesi lazım."
 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

 ABD´de silahlı bir soyguncu, kasasını boşalttığı marketin bir kadın çalışanı ile kadın müşterisini

Soyduğu marketin müşterisini ateşe verdi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Çamlıca Camii'nde sona doğru

UEFA'nın Türk kulüplerine vereceği para!

Maksat Yarışmak Olsun - 15 Şubat 2019

Ataman ile Devr-i Alem - San Miguel - Meksika - 31 Aralık 2018

Diyet Günlüğü - 15 Şubat 2019