• $8,2996
  • €9,7324
  • 501.288
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
27 Temmuz 2020 Pazartesi 11:43 | Son Güncelleme:

Kurban Bayramı öncesinde Katar'a küçükbaş hayvan ihracatı

Kurban Bayramı öncesinde Katar'a küçükbaş hayvan ihracatı
AA

Türkiye'nin küçükbaş hayvancılığının merkezi olan Van'da besicilerin büyük zahmetlerle yetiştirdiği 2 bin küçükbaş hayvan Kurban Bayramı öncesinde Katar'a ihraç edildi.

Bölgede yetiştirilen küçükbaş hayvanların yurt dışına ihraç edilmesi, kentte hayvancılığın canlanmasına katkı sağlıyor.

Kurban Bayramı öncesinde Van'ın Özalp ve Saray ilçelerinden 2 bin 150 küçükbaş hayvanın Katar'a ihraç edilmesi, sektör temsilcilerini sevindirdi. Özalp, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Emin Polat, geçen yıldan bu yana binlerce küçükbaş hayvanın Katar'a gönderildiğini söyledi.

Van'ın Türkiye'nin küçükbaş hayvan varlığı bakımından en önemli illerinden biri olduğuna dikkati çeken Polat, "Katar'a ihracatın başlaması hayvancılığa ilgiyi de artırdı. Bu ihracat yeni bir pazar oluşturdu. Bu sayede hayvancılık canlandı ve genişledi. Besiciler hayvanlarını daha rahat elden çıkarmaya başladı. Bu yıl pandemiden dolayı 3 bin 400 tane küçükbaş hayvan gönderebildik fakat gelecek yıllarda bu ihracat daha çok artacak. Daha önce 1250 hayvan göndermiştik, bayram öncesinde de 2 bin 150 hayvanı araçlara yükleyerek gönderdik." ifadelerini kullandı.

EKONOMİDE ROLÜ BÜYÜK 

Van Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nayif Süer de bu ihracatın gençlerin tarım ve hayvancılığa teşvik edilmesi açısından önemli olduğunu ve Hükümetin de desteğiyle Van’ın hayvancılıkta eski hareketliliğine dönmesine ümit ettiklerini dile getiren Sürer ardından şöyle devam etti:

Önceki yıllarda da Van'dan Arap ülkelerine hayvan ihraç ediliyordu. İnşallah bu ihracat gelecek yıllarda Katar ile sınırlı kalmayacak. Van Ticaret Borsası olarak ihracatçılarımızın yanındayız. Bu ihracatın Türkiye ve Van ekonomisine büyük bir katkısı var. Modern hayvancılığın ilimizde gelişmesi için önemlidir.

Besicilerden Cengiz Gülara da 22 yıldır hayvancılık yaptığını ve iki yıldır yetiştirdikleri hayvanları yurt dışına gönderdiklerini ifade ederek "İki yılda Katar'a 30 bine yakın küçükbaş hayvan ihraç ettik. Bu ihracat besicilerimiz için büyük bir gelir kaynağı oldu. Ne kadar çok talep olursa biz karşılayıp gönderebiliriz." dedi.

<p>Editör:</p><p><a href='mailto:ayse.tunali@turkmedya.com.tr'>ayse.tunali@turkmedya.com.tr</

28 Ekim 2020 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Cumhuriyet'in 97. yılına özel Milli Mücadele Sergisi yarın açılacak

İşgalci Ermenistan yine sivilleri hedef alarak Berde şehir merkezini vurdu