• $8,178
  • €9,7538
  • 456.455
  • 1393.24
07 Şubat 2021 Pazar 07:01 | Son Güncelleme:

Küçük yatırımcı için fırsat... Yurtdışında ev sahibi olup ayda 550 dolar kazanın

Küçük yatırımcı için fırsat... Yurtdışında ev sahibi olup ayda 550 dolar kazanın
- ÖZGÜL ÖZTÜRK

Riskli yatırım araçlarından uzak duran küçük yatırımcılar, yurtdışında gayrimenkul kiralama işine yöneliyor. ABD'de 60 bin dolarlık (423 bin TL) bir ev alıp kiraya verenler aylık 550 dolar gelir elde ediyor. Yatırım kendini 10 yılda amorti ediyor.

Tekstilden perakendeye mobilyadan beyaz eşyaya kadar pek çok sektör yurtdışı yatırımlarını artırırken, küçük yatırımcı da yurtdışında gayrimenkul kiralama işine ilgi gösteriyor. Yıllık 6 milyon adet satışla dünyanın en büyük gayrimenkul pazarı olan Amerika, yüksek kira getirisiyle küçük yatırımcıların da ilgisini çekmeyi başardı. Ülkede faaliyet gösteren aracı şirketler yardımıyla Amerika'dan peşin fiyatına 60 bin dolara konut alan bir yatırımcı, bunu kiraya vererek her ay ortalama 550 dolar gelir elde edebiliyor. Eğitim için Amerika'ya giden bir Türk girişimci tarafından 2005'de kurulan Trusa Investment Management, ABD'deki 5 ofis ve 51 kişilik ekibiyle Türk yatırımcıya hizmet veriyor

10 YILDA AMORTİ EDİYOR

Yatırımcıların evi alırken ödediği bedeli yaklaşık 10 yıl içinde amorti edebildiğine dikkat çeken Trusa Investment Management CEO'su Erdem Sezer, "Yatırımcılar bizim aracılığımızla Amerika'ya gitmeden Trusa'nın önerdiği eyaletlerde yatırıma uygun olan evleri satın alabiliyor. Kiralama, vergi takibi, kiraların toplanıp hesaba yatırılması gibi hizmetleri biz gerçekleştiriyoruz" dedi. Sezer, "ABD'den 5 sene önce evini alan müşterimiz evini aldığında dolar 2.70 seviyelerindeydi, bugün 7.06. Kira getirisi eve ödenen bedelin yüzde 60'ına denk geldi."

YATIRIM YAPMAYI PLANLAYANLAR İÇİN TAVSİYELER

TRUSA Investment Management portföyünde her bütçeye uygun konut var. Sezer, ABD'de alınan bir evin ortalama kira getirisinin Türkiye'deki muadiline göre üç kata yakın kazanç sağladığını anlattı. Gayrimenkul alırken dikkat edilmesi gereken noktaları da paylaşan Sezer, "Seçilen eyalet, gayrimenkul vergisi tutarı, seçtiğiniz şirketin ABD'de ve Türkiye'de ofisinin olması gibi konular çok önemli. Çünkü sonrası süreçlerde sizin işlemlerinizi takip edecek profesyonel bir ekibin olması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

KÜÇÜK EV AVANTAJLI

ABD ev almak isteyen yatırımcıların büyük bir bütçeyle bir ev almak yerine birden fazla ev almalarının daha avantajlı olacağına dikkat çeken Sezer, çünkü nakit ihtiyaçları olduğunda küçük evleri daha hızlı ve düşük komisyon masrafıyla satabileceklerini vurguladı.

BU YIL HEDEF 5 MİLYON ADET SATIŞ

Amerika'da 281 bin 345 gayrimenkul yönetim şirketi var. Ülkede 2019 yılında 6 milyon ev satıldı. Pandemi nedeniyle azalan talebe rağmen 2021 yılında da 5 milyon gayrimenkulün satılması bekleniyor. Amerika'da 2019'da yabancı uyruklulara toplam 74 milyar dolarlık 154 bin konut satıldı. Hisse senedi, döviz, kripto para gibi yatırım araçlarına kıyasla daha öngörülebilir ve güvenilir bir yatırım aracı olan gayrimenkule Türk yatırımcıların oldukça sıcak baktığına dikkat çeken Sezer, "Şirketimiz şu anda Türkiye ve dünyada 1000'e yakın müşteriye hizmet veriyor, 2.500 evi yönetiyor. 2020'de ayda ortalama 30 ev sattık. Hedefimiz 2021'de bunu 40-45 eve çıkarmak" değerlendirmesinde bulundu.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü