• $9,2863
  • €10,7594
  • 525.957
  • 1412.13
26 Eylül 2021 Pazar 11:10 | Son Güncelleme:

Kripto para piyasası allak bullak! Ortalık karıştı

Kripto para piyasası allak bullak! Ortalık karıştı
Hürriyet

Çin'in kripto para işlemlerini yaşa dışı ilan etmesi piyasayı allak bullak ederken başlayan panik satışlar, Bitcoin, Ethereum, Binance ve Solana gibi yüksek hacimli coinlerde sert düşüş yaşanmasına neden oldu.

Çin'in kripto para işlemlerini yaşa dışı ilan etmesi piyasada bomba etkisi yarattı. Önde gelen kripto para birimleri sert düşüş yaşadı.

Hürriyet'te yer alan habere göre kripto para piyasalarında da geride kalan haftada sert düşüşler yaşandı. Çin'den gelen Haberler başta Bitcoin olmak üzere önde gelen kripto paralarda gerilemeye neden oldu.

ÇİN KRİPTO PARA İŞLEMLERİNİ YASA DIŞI İLAN ETTİ

Çin Merkez Bankası ve Kamu Güvenliği Bakanlığı'nın da aralarında bulunduğu 10 kamu kurumu tarafından yapılan ortak açıklamada, kripto paralar konusunda vatandaşları risklerden korumak için "sert" olunacağı vurgulandı.

Açıklamada, kripto paralarla ilgili "spekülasyonların" ortadan kaldırılması için kamu kurumlarının yakın çalışacağına yer verilerek, ülkede kripto parayla yasadışı fonlama ve kara para aklama gibi suç faaliyetlerinin durdurulması gerektiği vurgulandı.

Çin Merkez Bankası internet sitesinde ise Pekin yönetiminin "vatandaşların varlıklarını korumak, ekonomik, finansal ve sosyal düzeni sürdürmek için sanal para spekülasyonunu, ilgili finansal faaliyetleri ve uygunsuz davranışları kararlılıkla azaltacağız." ifadesine yer verildi.

Çin Merkez Bankası, kripto paraların resmi para birimi olmadığı ve geleneksel para birimleri gibi dolaşımda olmaması gerektiğine vurgu yaparak, söz konusu para faaliyetlerine karşı sert adımlar atılacağını bildirdi.

Yurt dışındaki kripto para borsalarının Çin'de hizmet verememeleri için bu borsalara ülke içinden erişimin engelleneceğini belirten Merkez Bankası, finansal kuruluşlar ile ödeme ve internet şirketlerinin kripto para ticaretini kolaylaştırmasının da yasaklanacağını bildirdi.

Pekin Yönetimi, Çin vatandaşlarını finansal riskten korumak için mayıs ayında kripto para madenciliği ve işlemlerini kısıtlamaya yönelik kararlar almıştı. Dünyada Bitcoin madenciliğinin neredeyse yarısını gerçekleştiren Çin'deki madenciler, hükümetin kısıtlamalarının ardından faaliyetlerini başka ülkelere taşımaya başlamıştı.

BITCOIN

Kripto paraların en yüksek hacimlisi Bitcoin son 7 günde yüzde 12'nin üzerinde değer kaybetti. Bitcoin'de son 24 saatlik kayıp ise yüzde 1.5 seviyesinde oldu. Kripto paranın güncel fiyatı 42 bin 100 dolar seviyesinde.

ETHEREUM

Bitcoin'in ardından ikinci sırada gelen Ethereum da geride kalan haftada çok sert düşüş yaşadı. Son 7 günde yüzde 17'nin üzerinde değer kaybeden Ethereum, son 24 saatte ise yüzde 3.2 değer kaybederek 2 bin 830 dolar seviyesine geriledi.

CARDANO

Cardano'da yaşanan düşüş Bitcoin ve Ethereum'a göre çok daha sınırı oldu. Geride kalan haftada yüzde 5.6 değer kaybeden Cardano, son 24 saatte ise yüzde 5.3 değer kaybederek 2.24 dolar oldu.

BINANCE COIN

Piyasa genelinde yaşanan düşüşten Binance Coin de nasibini aldı. Kripto para son 7 günde yüzde 16.5'in üzerinde değer kaybetti. Binance Coin'de son 24 saatte yaşanan kayıp ise yüzde 4.4 oldu. Kripto paranın güncel değeri 341 dolar seviyesinde.

RIPPLE

Ripple geçen hafta yaşanan sert düşüşlerin ardından 1 doların altına geriledi. Son 7 günde yüzde 18.9 değer kaybeden Ripple, son 24 saatte ise yüzde 2.7 düşüş yaşayarak, 0.9 dolar seviyesine çekildi.

SOLANA DA DÜŞTÜ

Önceki dönemde diğer kriptolara göre piyasalarda yaşanan düşüşten daha az etkilenen Solana da geçen hafta sert geriledi. Son 7 günde yüzde 19'un üzerinde değer kaybeden Solana, son 24 saatte ise yüzde 8'in üzerinde geriledi. Kripto para bu düşüşlerin arından 130 dolara çekildi.

  • bitcoin son dakika
  • kripto para piyasası son dakika
  • kripto para son dakika
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

''Akıllı maske'' kullanıcılarına rahat nefes aldıracak

İstanbul'da düzenlenen sahte para operasyonunda 2 kişi yakalandı

Bu durumda işsizlik maaşı kesiliyor