• $ 5,7665
  • € 6,5554
  • 261.273
  • 95.151
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Kredi kartıyla TV alımında taksit sınırı 9 aya çıkarıldı

BDDK, kredi kartlarıyla yapılacak fiyatı 3 bin liraya kadar olan televizyon alımlarında 3 ay olan taksit sınırını 9 aya çıkardı. Ayrıca taksit süreleri için Hazine ve Maliye Bakanlığı’yla Ticaret Bakanlığı’ndan görüş alınacak. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), tarafından banka kartları ve kredi kartlarına taksit sınırına ilişkin düzenleme yapıldı. Açıklamada, kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek fiyatı 3 bin liraya kadar olan televizyon alımlarında 3 ay olan taksit sınırının ise 9 aya çıkarıldığı bildirildi. Açıklamada, “Bu kapsamda, kurumumuzun internet sayfasında da yayımlanan 11 Ocak 2019 tarih ve 8198 sayılı kurul kararıyla söz konusu yönetmelik değişikliği öncesindeki taksit sınırları ve yasakları aynı şekilde belirlenmiş olup, ayrıca kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek fiyatı 3 bin liraya kadar olan televizyon alımlarında 3 ay olan taksit sınırı 9 aya çıkarılmıştır” değerlendirmesine yer verildi. 

BANKALARA GÖNDERİLDİ

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Eski taksit sayıları geçerli. Kurul’a yetki alındı, orada daha hızlı olmak açısından. Kurul, eski yönetmelikteki taksit sayıları aynı olacak şekilde kararını aldı ve Türkiye Bankalar Birliği ve Katılım Bankaları Birliği’ne gönderim yapıldı” değerlendirmesinde bulundu.

Nelerde uygulanmıyor? 

Taksit uygulanmayan ürün veya hizmet alımları ise şöyle sıralandı: Kuyum, telekomünikasyon, yurtdışında yapılan harcamalar, yemek-gıda alımı, alkollü içecek alımı, akaryakıt alımı, kozmetik alımı, ofis malzemesi alımı, hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi bir somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımları.

Karar alma süreçleri hızlanacak  

Taksitlendirme sürelerine ilişkin de düzenleme yapıldı. Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek alımlarla nakit çekimlerinde, taksitlendirme süreleri Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı’yla Ticaret Bakanlığı’nın görüşüyle belirlenecek. Değişiklikle taksitlendirme sürelerine ilişkin karar alma sürecinin hızlanması amaçlanıyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Akşam TV Seçim Sonuçlarını İstanbullulara Sordu

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Denizde heykel bulan adam bu kez 'fosil' buldu

Türk F-16’ları 'Yavuz'u selamladı! İşte o anlar...