• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
24 Nisan 2021 Cumartesi 07:01 | Son Güncelleme:

Kozmetikte ilk soru 'hayvan deneyi' oldu

Kozmetikte ilk soru 'hayvan deneyi' oldu
- ŞENAY BÜYÜKKÖŞDERE

Deney tavşanı Ralph'ın hikayesinden sonra kozmetik alışverişlerinde ilk soru hayvan testleri haline geldi. Türk firmaların bu konudaki karnesi pekiyi oldu.

Geçen hafta sosyal medyaya düşen bir tavşan videosu kozmetik ürünlerinde uygulanan hayvan deneylerini bir kez daha gündeme getirdi. Bir gözünü göz kalemi deneyinde kaybetmiş, sağ kulağı duymayan, derisinde yaralar oluşmuş tavşan Ralph izleyenleri derinden etkiledi. Videonun hızla yayılması gösterdi ki yeni nesil tüketici artık satın alacağı ürünün nasıl, hangi koşullarda üretildiğini, üretim sürecinde doğaya, hayvanlara karşı duyarlı olup olmadığına da bakıyor. Hatta artık birçok kişinin satın alma kararında bu etkenler fiyatın, ürün performansının önüne geçiyor.

ÇİN ZORUNLU KILIYOR

Sabundan şampuana, renkli kozmetikten diş macununa kadar pek çok ürün son kullanıcıya ulaşmadan önce çeşitli deneylerden geçiyor. Pek çok uluslararası marka da deneylerde hayvanları kullandığını kabul ediyor. Ancak MAC veya Yves Rocher gibi hayvan deneyi yapmadığı, hatta buna karşı savaş verdiği halde, 'test listelerinde' yer alan markalar da var. Bunun sebebi ise Çin'deki düzenlemeler. Bir marka Çin'e ihraç ediliyorsa, ülkeye girmeden hayvan testinden geçmesi gerekiyor. Fransız Yves Rocher bunu internet sitesinde şöyle açıklıyor: "1989'da kozmetik endüstrisinde ürünlerimizi hayvanlar üzerinde test etmeyi durduran ilk şirketlerden biriydik. Çin'deki düzenlemeler diğer ülkelerden farklı. Çinli yetkililer bir kozmetik markasını Çin'de satılmadan önce teste tutulmasını zorunlu kılmaktadır."

YERLİLER DUYARLI

Yerli markalar ise bu konuda duyarlılıklarıyla dikkat çekiyor. Ağırlıklı olarak Avrupa'ya, Amerika'ya ihracat yapan Türk markaların Çin'e satış yapmaması bu konuda bir avantaj olarak değerlendiriliyor. Eyüp Sabri Tuncer, 2016'da kozmetik sektöründe ürünlerine Vegan ve Vejetaryen Sertifikası alan ilk Türk markası olarak dikkat çekiyor. Eyüp Sabri Tuncer Pazarlama Direktörü Pelin Tuncer, "70'i aşkın ürünümüzde Vegan sertifikamız var. V-Label sertifikası Avrupa Vejetaryen Birliği tarafından onaylanan ve dünyada en güvenilir vegan/vejetaryen ürün etiketi olarak kabul ediliyor. Ürün içeriğinde hayvanlardan elde edilen hiçbir içeriğin kullanılmadığını ve hayvanlar üzerinde test yapılmadığını gösteriyor" dedi.

DENEYLERİ BİTİREN İLK ŞİRKETİZ

Avon ise, yaptığı açıklamada, "Hayvan haklarına sahip çıkıyoruz. Dünyada faaliyet gösterdiğimiz tüm pazarlarda hayvanlar üzerinde deneyleri sonlandıran ilk global güzellik şirketiyiz" dedi.

SIFIR TOLERANSLA YOLA ÇIKTIK

Dünyanın 110 ülkesinde ürünlerini satışa sunan Flormar, hayvanlar üzerinde teste kesinlikle karşı olduğunu, tedarikçilerine de bu tutumunu yansıttığını açıkladı. Luis Bien'in CEO'su Barış Güneş ise, tamamen çevreye duyarlı, kimyasal ürünleri kullanmayan bir firma olduklarına dikkat çekerek, "Biz ev hayvanları için de ürünler üretiyoruz. Hayvanlara bakışımız bu konuda çok duyarlı olmayı gerektiriyor. Şirket olarak hayvan deneyleri konusunda sıfır toleransla yola çıktık" diye konuştu.

SORAN SORANA...

Golden Rose markasının sahibi Erkul Kozmetik'in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Erkul ise, video yayınlandıktan sonra tüketicilerden bu doğrultuda çok fazla soru aldıklarını belirterek, "Biz bugüne kadar hiçbir şekilde hayvanlar üzerinde deney yapmadık. 103 ülkeye ihracat yapıyoruz ama bu ülkeler arasında Çin yer almıyor" ifadelerini kullandı. Erkul, Türk markaların bu konuda son derece duyarlı olduğunu sözlerine ekledi.

  • deney tavşanı ralph
  • kozmetik
  • hayvan deneyi
<p>İsrail'in aşılamaz dediği füze savunma sistemi Demir Kubbe'yi Hamas nasıl aştı?</p><p><span>ABD'n

İsrail'in hava savunma sistemi 'Demir Kubbe' çöktü mü?

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı