• $7,1625
  • €8,7393
  • 413.846
  • 1483.02
18 Şubat 2021 Perşembe 02:21 | Son Güncelleme:

‘Köye dönüş' konut satışlarına yansıdı

‘Köye dönüş' konut satışlarına yansıdı

GABORAS'ın araştırmasına göre, pandemi nedeniyle Doğu illerine göç başladı. Türkiye genelinde ocakta konut satışı % 38 düşerken Şırnak, Bitlis, Hakkari gibi illerde yükseldi.

MÜSİAD tarafından kurulan Gayrimenkul Kıymetler Borsası'nın (GABORAS) verilerine bu yıl ocak ayında gerçekleşen 70 bin 587 adetlik konut satışı, son 5 yılın aynı dönemine göre gerçekleşen satış ortalamasının yüzde 24 gerisinde kaldı. Ocakta Türkiye genelinde konut satışları yüzde 38 düşerken Doğu illerindeki artış dikkat çekti. Konut satış oranlarında en fazla yükseliş yüzde 45 ile Ardahan'da görülürken, Ardahan'ı yüzde 43 ile Hakkari, yüzde 36 ile Bitlis, yüzde 21 ile Şırnak, yüzde 18 ile Bingöl izledi. Sıfır konut satışında ise en fazla artış yüzde 78 ile Şırnak ve yüzde 74 ile Ağrı'da yaşandı.

PANDEMİ ETKİLİ OLDU

Geçen yılın satışlarına oranla bu yıla artışla başlayan tek bölgenin 'Doğu illeri' olduğuna dikkati çeken GABORAS Veri Direktörü Orhan Vatandaş, "Bu durum, pandeminin kırsal alanlara ilgiyi artırmasının bir sonucu olabilir. İnsanlar bundan yarım asır önce göç ettikleri bölgelere geri dönerek oralara yeniden yatırım yapmaya başladı" ifadelerini kullandı. Vatandaş, konut satışlarında Türkiye geneline göre en yüksek rakamlara ulaşan beş büyükşehirin geçen yılın aynı dönemine oranla en fazla düşüş yaşanan iller arasında yer aldığını kaydetti. Orhan Vatandaş, "Geçen yılın ocak ayına göre Antalya yüzde 51, Ankara yüzde 44, İzmir yüzde 43, İstanbul ve Bursa yüzde 35 düşüş yaşadı" değerlendirmesinde bulundu.

FAİZLER SATIŞI DÜŞÜRDÜ

Vatandaş "Son 3 yılda büyükşehirlerde ve kıyı bölgelerde yüzde 60 ila 80 oranında fiyat artışları oldu. Fiyat artışına bankalar tarafından düzenlenen konut kredi oranlarının yüzde 1.8'lere kadar yükselmesi eklenince, sonuç konut satışlarına düşüş olarak yansıdı" diye konuştu.

ŞIRNAK'TA YÜZDE 78 ARTTI

'SIFIR'DA EN FAZLA DÜŞÜŞ ANKARA'DA GERÇEKLEŞTİ

Beş büyükşehire bakıldığında sıfır konut satışlarında geçen yılın ocak ayına göre en fazla düşüş yüzde 48 ile Ankara'da gerçekleşti. Ankara'yı yüzde 44 ile İzmir, yüzde 43 ile İstanbul, yüzde 42 ile Antalya ve yüzde 27 ile Bursa takip etti. Beş büyükşehir arasında ikinci el konut satışlarında en fazla düşüş yaşayan il ise yüzde 54 ile Antalya oldu. Antalya'yı yüzde 43 ile İzmir ve Ankara takip ederken, Bursa yüzde 39 düşüşte kalıyor. Diğer taraftan beş büyükşehir arasında ikinci el konut satışlarında en az düşüş yaşayan il ise yüzde 32 ile İstanbul.

YÜZDE 69'U İKİNCİ ELDEN GELDİ

GABORAS'ın verilerine göre, ocakta gerçekleşen 70 bin 587 adetlik konut satışının yüzde 69'u ikinci el konut satış işlemlerinden oluşuyor. İkinci el konut satışları ocakta 48 bin 319 iken, sıfır konut satış adedi 22 bin 268'de kalıyor. Geçen yılın ocak ayıyla karşılaştırıldığında sıfır ve ikinci el konut satış talebinde yüzde 38 düşüş yaşandı.

<p>İstanbul Esenler'de bir binada çıkan yangında mahsur kalan 4 çocuk vatandaşların açtığı battaniye

Esenler'de yangında mahsur kalan 4 çocuğu pencereden attılar

Bitlis'te metrelerce yükseklikteki karla zorlu mücadele böyle görüntülendi

Karlı ve sisli hava Yıldız Göleti'ne estetik kattı

Kars'ın asırlık abideleri minyatüre dönüştü