İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.6794
  • 5.4552
  • 191.08
  • 95852
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Köy kahvaltısıyla 2 ayda 7 bin turist çektiler 

Kars’taki Boğatepe Köyü sakinleri evde hazırladıkları köy kahvaltıları sayesinde 2 ayda 7 bin turist çekti.

x

ÖZGÜL ÖZTÜRK?

Kaşar ve gravyer peyniriyle ünlü Kars’ın merkeze 50 dakika mesafede yer alan Boğatepe Köyü, şu sıralar aralarında ünlü isimlerin de yer aldığı yerli yabancı turistlerle dolup taşıyor. Organik tereyağı, peynir, yumurta, süt, ev yapımı reçel, ketenin de aralarında yer aldığı birbirinden lezzetli kahvaltıları köy evlerinde misafirlerine ikram eden köylüler, yılbaşından bu yana 7 bin turist ağırladılar.  

PEYNİR ALMAYA GELİYORLAR  

85 haneli Boğatepe Köyü’ndeki 23 ev dışarıdan gelenlere evlerinde kahvaltı veriyor. Kişi başı 25 TL’ye 17 çeşit kahvaltılığın sunulduğu bu yemekler yerli turistin gözdesi olmuş durumda. Boğatepe Köyü sakinleri, bölgeye gelen turistleri kahvaltıdan sonra atlarla köyü gezdiriyor, ardından Boğatepe Peynir Müzesi’ne götürüp Kars’ın meşhur peynirlerini tanıtıyorlar. Gelen turistleri mandıralarını dolaştırıp peynir yapımının inceliklerini anlatan köylüler, dileyen misafirlere peynir satışı da yapıyorlar. 

Doğu Ekspresi etkili oldu 

Kahvaltı hazırlayan ailelerden biri de Koçulu Ailesi. Boğatepe Köyü sakinlerinden Çağdaş Koçulu, “Doğu Ekspresi’yle Kars’a gelen turist sayısında ciddi artış yaşandı. İle gelen turistler buraya da gelince köyün kadınları gelen turistlere kahvaltı vermeye başladı. Böylece böyle bir işkolu doğdu” dedi. 

9 aile köye geri döndü

 Boğatepe Köyü’nden büyük şehirlere eskiden ciddi göç verilirken, kalkınma projesiyle tersine göçe sahne oldu. Projeyle köydeki hayvan varlığının 600 ‘den 4000 bine çıktığını anlatan Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı İlhan Koçulu, “Mandıra sayısı da 2’den 7’ye çıktı. Köydeki kişi sayısı 700’den 1200’e çıktı. 9 aile geri döndü” dedi. 

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
,
CHP´li Özgür Özel´in 'Erdoğan konuşurken ezanlar geç okunuyor, hocalara talimat gidiyor' yalanı böyl

CHP´nin yalanları bitmek bilmiyor...

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Savunma Bakanı: SOM füzemizi satmaya başladık

Akdeniz’de Türkiye’ye karşı 'Bölgesel ordu' kuracaklar

En Çok Okunanlar