• $13,7922
  • €15,6274
  • 789.456
  • 1927.39
13 Şubat 2021 Cumartesi 00:27 | Son Güncelleme:

Kovid-19'un gölgesinde sanayide tarihi rekor

Kovid-19'un gölgesinde sanayide tarihi rekor

Büyümenin öncü göstergesi sayılan sanayi üretimi aralıkta yüzde 9 artarak 1986 yılından bu yana ki en yüksek değere ulaştı. Pandemi şartlarına rağmen yaşanan bu artış son çeyrek için pozitif büyüme sinyali verdi.

Büyümenin öncü göstergesi sayılan sanayi üretimi aralıkta yıllık bazda yüzde 9 artarken, pandemiye rağmen tarihi zirve geldi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksi, Kovid-19 salgını mücadelesiyle geride kalan 2020 yılını rekorla tamamladı. Endeks, geçen yılın aralık ayında 144,5'e yükselerek, verilerin açıklandığı 1986 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Türkiye, yakaladığı artış hızıyla da G-20 ülkeleri içinde açık ara lider oldu.

NİSANDA DİP YAPTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre sanayi üretim endeksi bir önceki aya göre ise yüzde 1.3 artış gösterdi. Ekonomistler aralıkta yıllık bazda yüzde 8.3, aylık bazda ise yüzde 0.9'luk artış bekliyordu. Yurt içinde ilk vakanın görüldüğü Mart 2020'de 114 seviyesinde bulunan arındırılmamış sanayi üretim endeksi, bir ay sonra dip yaparak nisanda 78.2'ye kadar gerilemişti.

POZİTİF BÜYÜME YOLDA

Salgına yönelik tedbir ve önlemlerin etkisiyle bu seviyeden yükselişe geçen endeks, haziranda da Kovid-19 öncesi seviyesine ulaşarak 114,1'e yükselmişti. Özellikle geçen yılın son 4 ayında hızla yükselen ve 130'lu seviyelerin üzerine yerleşen endeks, yıl ortalamasında da 115.8'i yakaladı. Açıklanan veriler yılın son çeyreğinde güçlü büyüme yakalanacağını ve 2020'nin pozitif büyümeyle kapatılacağının ilk somut sinyali oldu.

G20 İÇİNDE ŞAMPİYON OLDUK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Kovid-19 salgınının etkili olduğu 2020 yılının son ayında da sanayi üretiminin yıllık yüzde 9, aylık ise yüzde 1.3 artışla piyasa beklentilerinin üzerinde yükselişini sürdürdüğünü söyledi. Varank "Aralık ayında G20 ülkeleri arasında sanayi üretimini en çok artıran ülke olduk" dedi. Varank, 2020'nin son çeyreğinde sanayi üretiminde gözlenen güçlü artışın, Türkiye'nin yılı pozitif büyümeyle kapatacak birkaç ülkeden biri olacağını teyit ettiğini vurgulayarak "Ekonomi ve hukuk alanındaki reform irademiz ve sanayicimizin gayretiyle kaliteli ve istikrarlı büyüme hedefimizi sürdüreceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

BÜYÜMEYE KATKI YAPACAK

* Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. İsmet Demirkol: Büyümeye olumlu katkı yapacak.

* İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Şener: Yüzde 9'luk artış büyüme ile birlikte istihdamı da olumlu etkileyecek.

CARİ AÇIKTA DÜŞÜŞ BU YILA KALDI

Geçen yıl 6.7 milyar fazla veren Türkiye ekonomisi 2020'de 36.7 milyar dolar cari açık verdi. Yaşanan gelişmede dış ticaret ve hizmetler dengesi kalemlerindeki azalış etkili oldu. Ancak ekonomistler, gerek büyümenin sürükleyicilerinin değişeceği gerekse turizm ve taşımacılık gelirlerindeki artış beklentisi ile yıllık açıkta düşüş eğiliminin başlayacağını öngörüyor.

İNGİLTERE'DE 311 YIL SONRA BİR İLK

İngiltere ekonomisi dördüncü çeyrekte beklentileri aşarak bir önceki çeyreğe göre yüzde 1 artarken 2020 yılında yüzde 9,9 küçülerek 1709'dan bu yana en büyük daralmayı yaşadı. Ülke şu anda daha sert karantina önlemleri uygulamaya başlarken çift dipli resesyonun ekonominin küçülmesinde etkisi kaçınılmaz gözüküyor.

Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... 'Yeni süper malzeme' Borofen Türkiye'de üretiliyor
Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... 'Yeni süper malzeme' Borofen Türkiye'de üretiliyor

Dünyada sayılı ülkeler arasındayız... "Yeni süper malzeme" Borofen Türkiye'de üretiliyor

Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu
Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu

Avokado çekirdeğinden üretti... Ortaokul öğrencisinin projesi birinci oldu

Avrupa'da benzeri yok... Hedef 2021 sonu!
Avrupa'da benzeri yok... Hedef 2021 sonu!

Avrupa'da benzeri yok... Hedef 2021 sonu!

<p> </p>

Mesut Özil - Vitor Pereira arasında soğuk savaş devam mı ediyor?

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri