• $32,2511
  • €35,0023
  • 2418.47
  • 10676.7
11 Mayıs 2024 Cumartesi 09:10 | Son Güncelleme:

Koton işlem görmeye başladı! 3.5 milyon ortak için borsada gong

Koton işlem görmeye başladı! 3.5 milyon ortak için borsada gong

70 ülkede 437 mağaza ile faaliyet gösteren Koton'un halka arzı tamamlandı. 3 milyon 473 bin yatırımcının hisse aldığı Koton için Borsa İstanbul'da gong çaldı.

Yaklaşık 3.5 milyon yatırımcının hisse alarak ortak olduğu Koton, Borsa İstanbul'da gerçekleşen gong töreniyle borsada işlem görmeye başladı. Hisselerinin yüzde 16.5'i borsaya açılan Koton'un halka arz büyüklüğü 4.17 milyar TL olurken yurt içi bireysel yatırımcılar ve şirket çalışanlarından 1.4 kat, yurtiçi kurumsal yatırımcılardan ise 4.8 kat talep toplandı. Borsa İstanbul'da düzenlenen törende konuşan Koton Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Yılmaz "Koton için çok önemli, tarihi bir gün. Bundan 36 yıl önce, Kuzguncuk'ta 25 metrekarede küçük bir dükkan açtık. O küçük dükkan, her şeyin, tüm hayallerimizin başlangıç noktasıydı. Eşim Gülden'le birlikte 2 kişi yola çıktık bugün 7900 kişilik bir aile olduk. Şimdi bu büyük aileye, yatırımcılarımız da eklendi. Koton'un geleceğine güvenen 3 milyon 473 bin 380 yeni ortağımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

HEDEF DAHA FAZLASI

Yılmaz "Koton'un hisselerinin Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlamasıyla, bizler için yepyeni bir dönem başlıyor. Hedeflerimiz büyük, hayallerimiz büyük, sorumluluğumuz büyük. Şu anda 70 ülkede varız. Hedefimiz, daha fazla ülkede daha fazla tüketiciyle buluşmak. Türkiye'nin moda markası olan Koton'un dünyanın moda markası olması için çalışacağız ve birlikte başaracağız" dedi. Konuşmaların ardından Koton, Borsa İstanbul Yıldız Pazar'da, "KOTON" koduyla işlem görmeye başladı. Törene Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz, Koton CEO'su Dr. A. Bülent Sabuncu, İş Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Kenan Ayvacı, Konsorsiyum Eş Lideri Ak Yatırım Menkul Değerler Genel Müdürü Mert Erdoğmuş da katıldı.

GELİRİN YÜZDE 40'I İLE MAĞAZA AÇACAK

Konsolide cirosunu 2023 yıl sonu itibarıyla 17.2 milyar TL seviyesine taşıyan, yurtiçi ve dışındaki 437 mağazası ve e-ticaret operasyonlarıyla 70 ülkede faaliyet gösteren Türkiye'nin en büyük moda markalarında Koton'un halka arzı, İş Yatırım konsorsiyum liderliği ve Ak Yatırım konsorsiyum eş liderliğinde oluşturulan konsorsiyum aracılığı ile yapıldı. Koton, halka arzdan elde edeceği gelirin % 30-40'ını yurtiçi ve yurtdışı mağaza açılışları, % 60-70'ini ise büyüme amaçlı işletme sermayesi finansmanı için değerlendirecek.

BAŞARILI BİR İŞ MODELİ

Gong töreninde konuşan Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, 'Koton Mağazacılık, çok özetle söylemek gerekirse, bir marka inşasının ve girişimciliğin güzel örneklerindendir. Markasıyla, ortaklık yapısıyla, tedarikçisiyle, müşterisiyle, kurumsal yapısıyla, sürdürülebilirlik ilkeleriyle, sosyal sorumluluğuyla ve daha birçok yönüyle, çok başarılı bir iş modelidir" dedi.

KATKI SAĞLAYACAK

Korkmaz "Koton borsamızda işlem görmeye başlayarak, sadece, hedeflerini gerçekleştirebilmek için ihtiyaç duyduğu uzun vadeli finansmana erişmekle kalmamış, aynı zamanda bu başarılı iş modelinin ve markasının büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayacak çok önemli bir adım atmıştır. Koton'un değerli yöneticilerini bu stratejik kararından dolayı tebrik ediyorum" diye konuştu.

Başıboş sokak köpeklerinde ağır bilanço... 3 bin 476 trafik kazasına sebep oldu
Başıboş sokak köpeklerinde ağır bilanço...  3 bin 476 trafik kazasına sebep oldu

Başıboş sokak köpeklerinde ağır bilanço... 3 bin 476 trafik kazasına sebep oldu

Terör yok edildi, milletin kaynağı fışkırdı: Gabar petrolünün yolculuğu
Terör yok edildi, milletin kaynağı fışkırdı: Gabar petrolünün yolculuğu

Terör yok edildi, milletin kaynağı fışkırdı: Gabar petrolünün yolculuğu

Üç ilçeyi uyardı! 'Hiç acımadan kepçeyi vurun'
Üç ilçeyi uyardı! 'Hiç acımadan kepçeyi vurun'

Üç ilçeyi uyardı! 'Hiç acımadan kepçeyi vurun'