• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
26 Ekim 2021 Salı 08:17 | Son Güncelleme:

Konut kredisinde faizler indi

İlk adım kamudan geldi. Konuta faiz indirimi desteği. Merkez Bankası'nı takip eden kamu bankaları kredi faizlerini düşürdü. İhtiyaç ve taşıt kredisinde faize dokunmayan bankalar, konut kredisinde faizi yüzde 1.29'a çekti. Ticari kredilerde de faiz 2 puan indi.

Merkez Bankası'nın politika faizini 2 puan indirimle yüzde 16'ya çekmesinin ardından ilk faiz indirimi kamu bankalarından geldi. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar değişen oranlarda indirime gitti. Üç kamu bankasından yapılan ortak açıklamada; 22 Ekim tarihi itibarıyla ticari kredilerin faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar indirim yapıldığını duyuruldu. Kamu bankaları ihtiyaç ve taşıt kredi faizlerine dokunmazken; konut kredileri faiz oranlarında ise bugünden geçerli olmak üzere 1 milyon TL altı tutarlarda yüzde 1,29; 1 milyon TL üzerindeki tutarlarda ise yüzde 1,34 faiz oranları uygulanmaya başlamaya karar verdi.

İNDİRİM HEYECANI

Kamu bankaları konut kredisinde aylık 1.37-1.38 faiz uyguluyordu. Özel bankaların faizi ise 2.09'a kadar çıkıyor. İnşaat sektörü temsilcileri konut kredilerinde bir süredir indirim istiyordu. Yapılan indirim konut üreticilerini heyecanlandırırken sektör temsilcileri asıl dopingin aylık faiz oranının psikolojik 0.99 seviyelerine çekilmesiyle yaşanacağı görüşünde.

YAPILANDIRMA YOK

Konut kredilerinde en düşük faizin aylık yüzde 1.37'den yüzde 1.29'a inmesiyle birlikte 100 bin liralık 120 ay vadeli kredide maliyet 205 bin 650 liradan 198 bin 580 liraya indi. Halihazırda uygulanan indirimli faizler mevcut konut kredilerinde yapılandırmayı kapsamıyor.

SEKTÖRLERE OLUMLU YANSIYACAK

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç,"Hem ticari hem de tüketici kredilerideki düşüşün, pek çok sektöre olumlu yansımalarını göreceğiz. Bu indirimi diğer bankalar da yapmalı' dedi.

ASIL DOPİNG FAİZ % 1'İN ALTINA İNERSE OLUR

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım: Faiz kampanyası, yeni bir can suyu olacak. Özellikle bu indirime ek olarak kampanya tarzında bir çalışma ile desteklenip, faizin psikolojik rakam olan 0.99'un altına çekilmesi sektöre bir doping olur.

Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan: Faiz yüzde 1'in altına düştüğünde piyasaya psikolojik etkisi daha çok olur. Biraz daha indirim yapılmalı.

Acce Luxury Homes Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dilber: 9 ayda toplam satışlar 950 bini gördü. Asıl satış şimdi başlıyor. Alınan karar ile alımlar artacaktır.

Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün: Faiz oranlarındaki her düşüş önemlidir ancak beklentimiz bu oranların yüzde 1'in altına düşmesidir.

Yatırım için bakanlığa başvurdular! Binlerce kişiye iş kapısı açılacak
Yatırım için bakanlığa başvurdular! Binlerce kişiye iş kapısı açılacak

Yatırım için bakanlığa başvurdular! Binlerce kişiye iş kapısı açılacak

'Yükümüz 840 lirada kalsın, asgari ücret 4 bin TL olsun'
'Yükümüz 840 lirada kalsın, asgari ücret 4 bin TL olsun'

'Yükümüz 840 lirada kalsın, asgari ücret 4 bin TL olsun'

Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te 'Asker Duası' coşkusu
Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te 'Asker Duası' coşkusu

Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te "Asker Duası" coşkusu

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor