• $ 5,7691
  • € 6,5567
  • 261.612
  • 95.169
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Kömür tipi kayaçtan ‘sıvı petrol’ çıkarılacak

Göynük’te kömür tipi kayaç olarak bilinen ‘bitümlü şeyl’den sıvı petrol üretmek için sondaj yapılıyor. Projeye Suudi bir şirket de ortak oldu.

Yelda GÖKDAĞ

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü’yle Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nün, ‘bitümlü şeyl’ olarak adlandırılan kömür tipi kayaçtan, sıvı petrol üretimi projesi sona geldi. Göynük’te 300 milyon ton bitümlü şeyl rezervi tespit eden TKİ ve MTA, bu rezervin işlenerek sıvı petrole dünüştürülmesine ilişkin fizbilite çalışmalarını yürütüyor. Projeyle bir ton ‘bitümlü şeyl’den bir varil sıvı petrol elde edilecek. 

SUUDİLER GELİYOR

TKİ Genel Müdür Vekili Ömer Bayrak, “Göynük Bitümlü Şeyl Projesi’ne büyük önem veriyoruz. Proje kapsamında Suudi Arabistanlı Sami Holding adlı şirketin yetkilileriyle saha geliştirme ve fizibilite çalışmalarını görüştük. Anlaşmanın ardından şirket, Göynük’te bitümlü şeyl sahasında teknik bir çalışma yapacak” dedi.

Göynük'te sondaj 2014'te başladı

Çalışmaların başladığı Göynük’te 300 milyon ton rezerv bulunuyor.

Türkiye rezervi 1.6 milyar ton 

Bitümlü şeyl, ısıtıldığında sıvı petrol ve gaz üreten organik bir kayaç türü. Türkiye’de de tespit edilmiş 1 milyar 640 milyon ton bitümlü şeyl rezervi bulunuyor. Yeni araştırmalarla bu rakamın 15 milyar tona kadar çıkabileceği belirtiliyor. En zengin yataklar ise 300 milyon tonluk rezervle Göynük’te yer alıyor. Ayrıca Ankara ve Konya’da da rezervler bulunuyor.

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri

Akşam TV Seçim Sonuçlarını İstanbullulara Sordu

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Denizde heykel bulan adam bu kez 'fosil' buldu

Türk F-16’ları 'Yavuz'u selamladı! İşte o anlar...