• $8,0743
  • €9,7228
  • 464.235
  • 1396.32
21 Ekim 2020 Çarşamba 11:58 | Son Güncelleme:

Kısa çalışma ödeneği uzatıldı mı? Kısa çalışma ödeneği Kasım'da yatacak mı, ne zaman bitiyor?

Kısa çalışma ödeneği uzatıldı mı" Kısa çalışma ödeneği Kasım'da yatacak mı, ne zaman bitiyor"

Kısa çalışma ödeneği ile ilgili gelişmeler vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Bu ödenekten faydalanan çalışanlar en son Ekim ayında ödemelerini aldılar. Ödenek sorgulaması İŞKUR üzerinden yapılıyor. Geçtiğimiz aylarda uzatılan kısa çalışma ödeneği için son tarih yaklaşıyor. Peki, kısa çalışma ödeneği uzatıldı mı? Kısa çalışma ödeneği ne zaman bitiyor?

Kısa çalışma ödeneği gündemde yoğun olarak araştırılan konular arasında yer alıyor. Kısa çalışma ödeneği, pandemi süresinde işleri azalan işyerlerindeki çalışanlara ödenmeye devam ediyor. Vatandaşlar ödeneğin ne zaman sona ereceğini sorguluyor. Peki, kısa çalışma ödeneği uzatıldı mı? Kısa çalışma ödeneği ne zaman bitiyor?

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN BİTİYOR?

Kısa çalışma ödeneği süresi, Cumhurbaşkanı Kararıyla yeniden uzatılmıştı. Kısa çalışma süresi mevcut faydalananlar için bu kez Ağustos ayı sonrası itibari ile iki aylığına uzatıldı.

Yeni Koronavirüs (Kovid-19) Nedeniyle Dışsal Etkilerden Kaynaklanan Dönemsel Durumlar Kapsamındaki Zorlayıcı Sebep Gerekçesiyle Kısa Çalışma Uygulanan İşyerleri İçin Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresinin Uzatılması Hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Kararla Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında 26 Mart 2020'de başlatılan kısa çalışma ödeneği uygulaması, mevcut faydalananlar için iki ay daha uzatıldı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SON TARİH NEDİR?

İşverenlerin büyük bir bölümü kısa çalışma ödeneğinden 31 Ekim'e kadar yararlanmaya devam edecek. Ödenek ile ilgili yeni bir karar alınması durumunda haberimiz içerisine eklenecektir.

EKİM AYI KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ YATTI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, "Eylül ayı işsizlik ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri 5 Ekim'de hesaplara yatırılacak." açıklamasında bulundu. Buna göre ödemeler geçtiğimiz hafta 5 Ekim'de hesaplara yattı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Kısa çalışma ödeneği İŞKUR aracılığı ile ödeniyor. İŞKUR'da IBAN bilgileri kayıtlı olan çalışanların hesaplarına yatırılıyor. Hesap bilgileri olmayan çalışanlar İŞKUR şubesine giderek ödeneğini elden alabiliyor. Sorgulama işlemi de İŞKUR'a e-devlet şifresi ile giriş yapılarak gerçekleşiyor.

İŞKUR KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SORGULAMA EKRANI

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır. 

<p>İzmir'de Murat A. adlı şahıs annesinin eski eşi Mahmut Karşıcı'yı sokak ortasında pompalı tüfekle

Sokak ortasında pompalı dehşeti! Cinayet anları güvenlik kamerasında...

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (19 Nisan 2021)

TSK'ya teslim edildi! 15 dakikada yüksek güvenlikli mobil askeri üs

Polisi görünce tuvalet kağıdını maske yaptı