• $8,3395
  • €10,1751
  • 501.144
  • 1462.23
05 Mayıs 2021 Çarşamba 09:52 | Son Güncelleme:

Kısa çalışma ödeneği bugün mü yatacak? Nisan ayı kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) yattı mı?

Kısa çalışma ödeneği bugün mü yatacak" Nisan ayı kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) yattı mı"

31 Mart'ta sona eren kısa çalışma ödeneğine ilişkin geçtiğimiz günlerde uzatılma kararı alınmıştı. Pandemi nedeniyle 'Kısa Çalışma Ödeneği'nde uygulama süresi 3 ay uzatıldı. Karar nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsıyor. Peki, Kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? Nisan ayı kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) yattı mı?

Kısa çalışma ödeneği ile ilgili gelişmeler vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. 31 Mart'ta sona eren kısa çalışma ödeneği nisan, mayıs ve haziran aylarını kapsayacak şekilde 3 aylığına uzatılmıştı. Kısa çalışmadan faydalanmaya devam eden çalışanlar ödemenin ne zaman yapılacağını araştırmaya başladı. Peki, Kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? Nisan ayı kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) yattı mı?

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SORGULAMA EKRANI

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN YATACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, nisan ayına ilişkin kısa çalışma ve işsizlik ödeneği ödemelerinin yarın itibarıyla yapılacağını duyurdu.

Bakan Bilgin, yazılı açıklamasında, ödemelerin banka hesaplarına yatırılacağını, IBAN bilgileri bulunmayan veya hatalı olan vatandaşlara da PTT üzerinden ödeme yapılacağını bildirdi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR?

Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son on iki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60'ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150'sini geçemez.

Kısa çalışmanın günlük, haftalık veya aylık çalışma süresi içerisinde yapılacağı zaman aralığı işyerinin gelenekleri ve işin niteliği dikkate alınarak işverence belirlenir.

Kısa çalışma yapılan süreler için, kısa çalışmaya tabi tutulan işçiler adına SGK Aylık Prim ve Hizmet Belgesi/Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile eksik gün gerekçesi "18-Kısa Çalışma Ödeneği" veya "27-Kısa Çalışma Ödeneği ve Diğer Nedenler" olarak bildirilir.

Kısa çalışma ödeneğinin süresi üç ayı aşmamak kaydıyla kısa çalışma süresi kadardır.

Zorlayıcı sebeplerle işyerinde kısa çalışma yapılması halinde, ödemeler 4857 sayılı Kanunun 24 üncü maddesinin (III) numaralı bendinde ve 40 ıncı maddesinde öngörülen bir haftalık süreden sonra başlar. Bu bir haftalık süre içerisinde ücret ve prim yükümlülükleri işverene aittir.

Kısa çalışma yapan işçinin çalışılmayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerine ilişkin ücret ve kısa çalışma ödeneği miktarı, kısa çalışma yapılan süreyle orantılı olarak işveren ve Kurum tarafından ödenir.

  • Kısa çalışma ödeneği yattı mı
  • Kısa çalışma ödeneği ne zaman yatar
  • nisan ayı Kısa çalışma ödeneği
  • kçö yattı mı
  • kısa çalışma ödeneği sorgulama
  • Kısa çalışma ödeneği işkur
<p> İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, avukatı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak

Bakan Soylu, Sedat Peker hakkında suç duyurusunda bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (18 Mayıs 2021)

Arjantin'de ''İsrail'i kınama, Filistin ile dayanışma'' gösterisi düzenlendi

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!