• $7,2832
  • €8,7892
  • 403.686
  • 1527.45
18 Şubat 2021 Perşembe 10:57 | Son Güncelleme:

Kısa çalışma ödeneği ne zaman bitiyor? 2021 Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) ne kadar?

Kısa çalışma ödeneği ne zaman bitiyor" 2021 Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) ne kadar"

Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) ile ilgili son dakika gelişmeler milyonlarca çalışan tarafından araştırılan konular arasında. Koronavirüs tedirleri kapsamında devlet tarafından işçilere kısa çalışma ödeneği verilir. Kısa çalışma ödeneği ne zaman bitiyor? 2021 Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) ne kadar?

Normalleşme sürecinin başlayacağı müjdesini veren Başkan Erdoğan'ın yaptığı açıklama sonrası "2021 Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) ne zaman bitiyor?" sorusu merak konusu oldu. Bilindiği üzere kısa çalışma ödeneği, işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenmektedir. İşte Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) ile ilgili yapılan son açıklamalar...

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BİTİYOR MU?

Mart ayı itibariyle koronavirüs tedbirleri kapsamında normalleşme sürecine geçilecek. Fakat vaka sayıların devam ettiğini belirten Başkan Recep Tayyip Erdoğan, normalleşme sürecinde düzenlenen uygulamalar önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Kısa Çalışma Ödeneği ve işten çıkarma yasağının ne zaman biteceği merak konusu oldu. Pandeminin ekonomik hasarını hafifletebilmek için uygulanan kararlar arasında işten çıkarma yasağı, kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği var.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN KADAR UZATILDI?

İşten çıkarma yasağı 17 Mart'a kadar uzatılırken kısa çalışma ödeneği yani nakdi ücret desteği ise Cumhurbaşkanlığı kararıyla birlikte Mart'a kadar uzatıldı.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI UZATILDI

Salgın nedeniyle iş kanununa eklenen geçici 10. madde kapsamında, iş veya hizmet sözleşmesinin belirli haller dışında işveren tarafından feshedilmesini yasaklayan düzenlemenin süresi 17 Ocak 2021 tarihinden itibaren iki ay uzatıldı. Yasağa paralel olarak işverene işçisini ücretsiz izne çıkarma yetkisi de 17 Mart'a kadar uzatıldı.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NE KADAR?

Nakdi ücret desteği 1.177 liradan 1.431 liraya yükseldi. Yani nakdi ücret desteği 1. 431 liradır.

Kısa Çalışma Ödeneği uzatıldı mı?

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN ÖDENİR?

Kısa çalışma ödeneği, işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir.

Ödemeler ilgililerin IBAN hesaplarına aktarılmakta, IBAN bilgisi bulunmayan vatandaşların ödemeleri de PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır. Ödeme tarihini öne çekmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR?

Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son on iki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60'ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150'sini geçemez.

Kısa çalışma ödeneği zammı ne kadar?

Kısa çalışmanın günlük, haftalık veya aylık çalışma süresi içerisinde yapılacağı zaman aralığı işyerinin gelenekleri ve işin niteliği dikkate alınarak işverence belirlenir.

Kısa çalışma yapılan süreler için, kısa çalışmaya tabi tutulan işçiler adına SGK Aylık Prim ve Hizmet Belgesi/Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile eksik gün gerekçesi "18-Kısa Çalışma Ödeneği" veya "27-Kısa Çalışma Ödeneği ve Diğer Nedenler" olarak bildirilir.

Kısa çalışma ödeneğinin süresi üç ayı aşmamak kaydıyla kısa çalışma süresi kadardır.

Zorlayıcı sebeplerle işyerinde kısa çalışma yapılması halinde, ödemeler 4857 sayılı Kanunun 24 üncü maddesinin (III) numaralı bendinde ve 40 ıncı maddesinde öngörülen bir haftalık süreden sonra başlar. Bu bir haftalık süre içerisinde ücret ve prim yükümlülükleri işverene aittir.

Kısa çalışma yapan işçinin çalışılmayan hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günlerine ilişkin ücret ve kısa çalışma ödeneği miktarı, kısa çalışma yapılan süreyle orantılı olarak işveren ve Kurum tarafından ödenir.

Kısa çalışma ödeneği ne zaman bitiyor? Kısa çalışma ödeneği başvuru işlemi ve şartları nasıl?

<h3>ÇALIŞANLAR İSTİFA METNİ YAZARKEN DİKKAT!</h3><p>'Kısa Çalışma Ödeneği'nin biteceğinin açıklanmas

Kısa çalışma sonrası çalışanlar nelere dikkat etmeli?

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu