• $7,8121
  • €9,4377
  • 454.976
  • 1332.33
31 Mart 2020 Salı 08:45 | Son Güncelleme:

Kısa çalışma merak ediliyor...

Kısa çalışma merak ediliyor...

Küçük, orta ve büyük ölçekte olmak üzere binlerce başvurunun geldiği kısa çalışma ödeneğinden faydalanmak isteyenlerin aranan koşulları taşımaları gerekiyor. Uygulamada, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan uygulanıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanan kısa çalışmaya binlerce başvuru yapıldı. 

SON DAKİKA AÇIKLAMALARI

Canlı yayına katılan Bakan Selçuk "Tüm işletmeler başvursun, inceleyip karar vereceğiz." dedi. Süreç hakkında da bilgiler veren Bakan Selçuk sürecin şirkette çalışan eleman sayısı, eksiksiz belge verilmesine göre değiştiğini söyledi. 

Yaklaşık 420 bin sigortalı için 19 bin firma başvuru yaptı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE NASIL BAŞVURULUR?

Kısa çalışma ödeneğine İŞKUR’un resmi internet sitesi üzerinden talep formu doldurularak başvurulabiliyor. Aşağıdaki link üzerinden açılan sayfanın en alt kısmında bu forma ulaşabilirsiniz.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYINIZ

KISA ÇALIŞMA NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Kısa çalışma ödeneği, işyerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir. Ödemeler PTT Bank aracılığı ile yapılmaktadır. Ödeme tarihini öne çekmeye Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir.

Kısa çalışmanın günlük, haftalık veya aylık çalışma süresi içerisinde yapılacağı zaman aralığı işyerinin gelenekleri ve işin niteliği dikkate alınarak işverence belirlenir.

Kısa çalışma yapılan süreler için, kısa çalışmaya tabi tutulan işçiler adına SGK Aylık Prim ve Hizmet Belgesi ile eksik gün gerekçesi “18-Kısa Çalışma Ödeneği” olarak bildirilir.

KISA ÇALIŞMA NEDİR?

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır.

Editör:<a href='#0'> </a><a href='mailto: eda.cabul@turkmedya.com.tr'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

CHP'nin Katar sorunu ne?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Urfa Kalesi gün yüzüne çıkarılıyor

MSB'den Katar Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli komandolara eğitim