• $8,3819
  • €10,1126
  • 477.784
  • 1345.15
22 Şubat 2019 Cuma 08:00 | Son Güncelleme:

'Kırsalda yaşayan atıktan kendi gazını üretecek'

'Kırsalda yaşayan atıktan kendi gazını üretecek'

Nüfusun yüzde 70’inin doğalgaza erişim imkanına sahip olduğunu söyleyen Enerji Bakanı Dönmez, “Kırsaldaki vatandaşımız için hayvansal ve tarımsal atıktan gaz üreten mini biyogaz reaktörü üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Ufuk KORCAN

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçen yıl inşa edilen 10 bin kilometre doğalgaz dağıtım şebekesiyle toplam şebeke uzunluğunun 140 bin kilometreye ulaştığını belirterek, “Dünyanın Ekvator’dan çevresi 40 bin kilometre. Dünyanın etrafını 3.5 defa tur atmışız 1 yılda sokak-sokak, cadde-cadde” dedi. Bakan Dönmez, Bakü’de gerçekleştirilen Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 5. Bakanlar Toplantısı dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Geçen yıl 3 il merkezi olmak üzere 79 yerleşim yerine doğalgaz arzı sağladıklarını ifade eden Bakan Dönmez şu anda 81 ilde 510 yerleşim birimine ulaşıldığını, nüfusun yüzde 62’sinin doğalgaz kullandığını, yüzde 70’inin de doğalgaza erişmiş durumda olduğunu vurguladı.

MİNİ BİYOGAZ REAKTÖRLER

Bakan Dönmez, köylerden de doğalgaz talebinin geldiğinin altını çizerek "Kırsalda mini biyogaz reaktörleri üzerinde, kendi gazını kendi üretecek bir Ar-Ge çalışmasını başlattık. Mini biyogaz reaktörü. Hayvansal ve tarımsal atıklardan, yani diyelim ki ahırında 3-5 hayvan var, atığını o reaktöre koyacak ve bedavaya gazını üretecek. Pişirme, sıcak su, belki ısıtmada da kullanacak" dedi. Dönmez, şöyle konuştu: 

ISINMA İHTİYACINI KARŞILAR

"Test çalışmaları bittiğinde kısa sürede pilot tesis için sahada denemelere başlayacağız, ilk tanıtımını yapabiliriz. Bu işleri yapan firmalara nasıl montaj yapılacağına, nasıl kurulacağına ilişkin eğitim verilecek. Şu anda bunu TEMSAN’a çalıştırıyoruz. Büyük ahırlarda biyogazdan elektrik üretiyorlar ve yenilenebilir kapsamda biz onu destekliyoruz. Burada elektrik ürettirmeyeceğiz, çünkü onun hem yatırımı fazla, hem de daha profesyonel bir alan. Onun yerine evin pişirme ve ısınma ihtiyacını karşılasın istiyoruz."

İngilizler 150, Norveç 35’inci kuyuda buldu

DenizlerdeKİ sismik arama çalışmaların karaya göre daha başarılı olduğunun altını çizen Dönmez, “Bu konuda uzmanlaşmış yurtdışında birçok kurum var, onlardan servis desteği alınıyor. Muhalefetin çarpık zihniyetine göre, 'bulamayacağız nasıl olsa', o zaman yerimizde oturup, milyarlarca dolar enerji ithalatı yapalım. İngilizler 1970’de 150. kuyuda buluyor. Norveç, 35. kuyuda buluyor. Fatih ve ikinci sondaj gemimiz en son sondaj teknolojisine sahip gemiler" dedi.

Trakya’da kaya gazı, G. Doğu’da kaya petrolü

Dönmez’in açıklamalarından diğer notlar da şöyle:

- Trakya’da, Güneydoğu’da arama çalışmalarımız var. Güneydoğu’daki kaya petrolü, Trakya’da kaya gazı. Sondaj sayımız artıyor.

- YEKA’lar bu yıl yapılacak. 1.000 MW olacak şekilde güneş potansiyeli yüksek illerde 50 megavata kadar küçük mini YEKA GES’ler hazırlıyoruz. 

- Dağıtım bedeli kesinlikle fatura dağıtma bedeli değil. Dağıtım giderlerinin faturadaki payı yüzde 30’larda. Avrupa'da vergiler hariç oran yüzde 51.

- Geçtiğimiz yıl tükettiğimiz elektriğin yarısını yerli yenilenebilir kaynaklardan ürettik. Bu sene ocak ayında iyi başladık, yüzde 60’ı gibi gözüküyor. 

İzmit Körfezi’nin altından elektrik hattı

Elektrikte altyapının oldukça eski olması birçok bölge için kesilme ve kopma risklerini de beraberinde getiriyor. Bu konuda çalışmaları olduğunu belirten Bakan Dönmez, “Çanakkale'de 2 hat vardı 4’e çıkardık. Şimdi bir yeni hat projelendirmemiz var" dedi. Dönmez, şunları söyledi: 

DENİZ ALTI KABLOSU PLANLIYORUZ

"Osmangazi Köprüsü’nün, yani İzmit Körfezi’nden bir deniz altı kablosu planlıyoruz. Onunla da bir yerde bizim hatlarımız Bursa’dan gelip İzmit Körfezi'ni dolaşıp Sakarya’dan gelen hatlarla birleşip gidiyorlar. Orada biz şimdi bir by-pass hattı oluşturacağız. İhale hazırlıkları yapılıyor. Deniz altından direkt Gebze’ye geçecek. Bursa’dan gelecek. Böylece İstanbul’a gelecek hatların emniyetini artıracağız." 

Takdir edemiyorsanız bari susun

Bakan Dönmez, "Şu an sondaj 4.850 metrede. Hedefimiz 5500 metre. Gece-gündüz arama yapıyoruz. Onlar kalkmış aramayın diyor. Yani Rumların söylemi yine maalesef CHP milletvekilinin söylemiyle uyuşmuş oldu. Takdir edemiyorsanız bari susun demek lazım" dedi. 

<p><strong> </strong><span>Gazeteci  Hulki Cevizoğlu, katıldığı bir programda, CHP Genel Başkanı Kem

128 milyar iftirası nasıl kuruldu?

TFF'den 23 Nisan sürprizi! İşte milli futbolcuların çocukluk fotoğrafları

Türkiye'nin en uzun bayrak direğine Türk Bayrağı çekildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, İstanbul'da