• $12,7645
  • €14,4388
  • 733.648
  • 1808.79
20 Haziran 2021 Pazar 07:00 | Son Güncelleme:

Kır düğününe talep patladı, salonlar da bahçeye taşındı

Kır düğününe talep patladı, salonlar da bahçeye taşındı
- ÖZGÜL ÖZTÜRK

Pandemide evlenecek çiftler ‘açık hava'ya yönelince, kır düğünü mekanı yatırımları arttı. Kapalı salonlar terasa taşınırken, yan bahçeler düğün salonuna eklendi. Bu yıl 30 milyarlık düğün hareketliliği bekleniyor.

Normalleşme süreciyle birlikte düğün hazırlıkları başladı. Dünya evine güzel bir organizasyonla girmek isteyen çiftlerin ilk tercihi ise açık hava mekanları oldu. Geçen yıl pandemi dolayısıyla çiftlerin 4'te 1'inin düğününü ertelediğini ifade eden Düğün.com CEO'su Emek Kırbıyık şunları kaydetti:

1 MİLYON TL YATIRDI

"Geçen yıldan kalan 250 bin taleple birlikte bu yıl 750 bin çift düğün yapacak. Pandemi döneminde çiftler kapalı mekanlardan çok; kır düğünü havuz başı partisi ve ya teknede evlenmeyi tercih ediyor. Bu talebi gören kapalı düğün salonları teraslarını açtı, yan tarafında açık alan olan işletmeler orayı da bünyelerine katıp, açık hava düğünleri organize etmeye başladı. Çiftlerin talebini görüp kır düğünü mekanı açan çok müşterimiz de var." Girişimci İsmail Arslan ve öğretmen eşi Belgin Aslan da bu dönemde oluşan taleple Adapazarı'nda 1 milyon TL yatırımla bir kır düğünü mekanı açtı. 5 bin metrekare açık, bin metrekare kapalı alandan oluşan inngarden 3 bin kişiye kadar misafir ağırlayabilecek. Kasım ayında açılışını yaptıkları mekana yasaklar kalkar kalmaz yoğun rezervasyon almaya başladıklarını belirten Arslan, hafta içi ve hafta sonu yoğun talep olduğunu söyledi. Polonezköy'de 20 dönümlük bahçe içerisinde faaliyet gösteren Leonardo Restoran ve Kafe'nin İşletmecisi Marilyn Dohoda da "Yasak kararı kalkar kalmaz, yoğun talep almaya başladık. Bizim mekanımız eskiden hafta sonları doluyken, şimdi yoğunluk nedeniyle hafta içi de düğün alıyoruz. Eylül'e kadar ciddi yoğunluğumuz var. Bölgede açık alanı bir çok işletme de düğün organizasyonu yapmaya başladı" diye konuştu.

5 KATI GELİR BIRAKIYOR

Yaratıcı Etkinlik Uygulama ve Planlama Derneği (YEPUD) Başkanı Şebnem Mardini 15 aydır çok zor bir dönem geçiren etkinlik sektörünün düğün sezonunun açılmasıyla yeniden moral bulacağını söyledi. Düğün organizasyonlarının ülke ekonomisine resort turizminden 5 kat fazla gelir bıraktığına dikkat çeken Mardini, "Özellikle yurtdışından Türkiye'ye düğün için gelenler düğün başına 200 bin dolardan 10 milyon dolara kadar gelir bırakıyor. 60 sektöre dolaylı olarak katkı sağlayan düğün ve organizasyon şirketlerinin bu dönemde ayakta kalabilmesi için desteklenmesi gerekiyor" dedi. 50 kişiden bin 200 kişiye kadar olan düğünlere ev sahipliği yapabilen Baltalimanı'ndaki Shine Portaxe İşletmesinin sahibi Lütfü Sapmaz da bu yıl toplam 150 düğüne ev sahipliği yapmayı hedeflediklerini söyledi.

10 BİNDEN FAZLA İŞLETME VAR

Kademeli normalleşme tebliğine göre 15 Haziran'a kadar sınırlı sayıda ve ikramsız yapılacak düğünler, 15 Haziran-1 Temmuz arasında yemekli yapılabilecek. 1 Temmuz sonrasında ise nişan ve kına gibi organizasyonlar da serbest olacak. Sektörde 1 Temmuz'a kadar düğün merasimlerine de izin çıkacağı beklentisi hakim. Sektör temsilcileri yeni kısıtlamalar gelmezse yıl sonuna kadar 30 milyar TL'lik düğün ekonomisi oluşacağına dikkat çekiyor. Türkiye'de 10 binin üzerinde salon işletmesi bulunurken, sektör doğrudan bir milyon kişiye istihdam sağlıyor.

'Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek'... Tarihi proje için geri sayım
'Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek'... Tarihi proje için geri sayım

"Türkiye'nin enerji cenneti haline gelecek"... Tarihi proje için geri sayım

Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı
Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı

Kayseri Havalimanı yeni terminalinin yüzde 37'si tamamlandı

Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu
Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu

Asgari ücrette 2022 maaşına yüksek zam formülü! Masadaki rakam belli oldu

<p> </p>

Muhalefet liderleri Abdullah Gül'ün kapısını neden çaldı?

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor