• $ 7,3631
  • € 8,7169
  • 460.112
  • 1083.83
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
15 Ağustos 2017 Salı 17:46 | Son Güncelleme:

Kimler hibe var?

TKDK Giresun İl Koordinatörlüğü. iPARD II Programının ilk çağrısında proje başvurusunda bulunan yatının sahipleri ile sözleşmelerini imzaladı. Kimlere hibe var?

IPARD II L Başvuru Çağrı Döneminde; 1 süt üretim tesisi, 6 et üretim tesisi, 1 fındık kırma tesisi, 26 arıcılık ve I mermer atölyesi olmak üzere toplam 35 projeye 10 Milyon 91 Bin TL hibe desteği sağlanacağı bildirildi. 

IPARD fon lan n ı ilde daha çok yatımncıya kullandırmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini dile getiren TKDK Giresun İl Koordinatörü Emin Serdar Kurşun, işleme tesisleri ile ilgili yatırını yapmak isteyenleri IPARD II Programı'nm ikinei çağrısından faydalanmaya davet etti. IPARD 11 Programının ilk çağrısı kapsamında alınan projelerle ilgili genel bir değerlendirme yapan Kurşun: 

"İlimizde hayvancılık projelerinin yoğun olarak alındığı bir çağrı dönemi geçirdik. Bu çağrımız kapsamında 70 baş hayvan kapasite]i kurulacak olan süt üretim işletmesi, ilk defa destekleyeceğimiz bir proje. 

Besi hayvancılığında ise desteklenecek 6 projenin toplanı kapasitesi 400 büyükbaş. Bu yatırımlar tamamlandığında, 50 başı IPARD Programınım I. Uygulama Dönemi'nden olmak üzere, toplamda 520 baş kapasiteli AB standartlarındaolan sığırcılık işletmelerini ilimize kazandırmış olacağız. 

Kırsal turizm sektöründe belirlediğimiz hedefi fazlasıyla aştık ve konaklama tesislerinde mevcut tesislere ek olarak %25' lik oda sayısı ve yatak kapasitesiyle artış sağladık. 

Hayvancılık sektöründe ise hedefimiz, AB hibelerinden istifade ederek et ve süt üretimi yapılan işletmelerde, AB standartlarına uygun işletme sayısını en azından %5' lik örneklik seviyesine çıkarmak. Bıı kapsamda Giresun'da bulunan yaklaşık 91 bin büyükbaş hayvanın minimum %5' nin (her biri 100 başlık yaklaşık 40 tesis) AB standartlan çatısı altında üretilmelerini istiyoruz. 
Konu ile ilgili yem girdi maliyetlerini düşürebileceğimiz; İlimizin tarla tarımı yapılan Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerinde ve ayrıca diğer sahil ilçelerimizde de büyükbaş hayvancılık işletmelerinin asgari ölçülerde disipline edilmesi için (süt işletmelerinde löbaş, et işletmelerinde 30 baş) Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile model bir çalışmayı devam ettirmekteyiz. 
IPARD Programının l. uygulama döneminde ödediğimiz 15 Milyon TL hibeden sonra, II. uygulama döneminin daha ilk çağrısında 10 Milyon TL' lik hibe ödemesi gerçekleştirmek üzere sözleşmeleri imzaladık. 2023'e kadar çıkacağımız çağrılarda. yatırımcılarımızın katkı lanyla bu başarının artarak devam edeceğini ümit etmekteyiz" dedi. 

12 Haziran 2017 tarihinde çıkılan IPARD II Dönemi II. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında, Süt ve Süt Ürünlerinin İşl enmesi ve Pazarlanmadı, Kırmızı Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmadı, Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmadı, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Meyve ve Sebze Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanmadı sektöründeki yatırımlar %50 hibe oranı ile desteklenecek. Başvurular 6 Eylül-28 Eylül 2017 tarihleri arasında kabul edilecek.

Kaybettiği parasını çöp kamyonunda buldu

Kaybettiği parasını çöp kamyonunda buldu

İstanbul'da kamyonet ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralan

İstanbul'da kamyonet ile otomobil çarpıştı: 5 kişi yaralandı

15 Ağustos 2020 canlı altın fiyatları bugün ne kadar oldu?

15 Ağustos 2020 canlı altın fiyatları bugün ne kadar oldu?

Kars'ta 2 çocuk serinlemek için girdikleri suda kayboldu

Kars'ta 2 çocuk serinlemek için girdikleri suda kayboldu