• $ 6,7386
  • € 7,5741
  • 367.558
  • 109111
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
17 Nisan 2019 Çarşamba 09:02 | Son Güncelleme:

Kıdem tazminatı kalkıyor mu? Kıdem tazminatı son durum nedir?

Kıdem tazminatı son dakika haberleri herkes tarafından merak ediliyor. 'Kıdem tazminatı yasası ne zaman çıkacak?' sorusunun yanıtı araştırılıyor. Milyonlarca çalışanın merakla beklediği kıdem tazminatı reformu kapsamında ikili fon sistemi masaya yatırılıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı (YEP) açıklamaları kapsamında dile getirdiği kıdem tazminatı fonu nedir merak ediliyor. Kıdem tazminatında fonlu sisteme geçilirken, tamamlayıcı emeklilikle entegre edilip bir bütün olacak. Peki, Yeni Kıdem Tazminatı nedir? Kıdem tazminatı yasası ne zaman çıkacak?

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren konular arasında yeni kıdem tazminatı yasası yer alıyor. Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerden dolayı işinden ayrılırken, işverenin yasal olarak ödemek zorunda olduğu bir tazminat olarak biliniyor. Kıdem tazminatında fonlu sisteme geçilirken, tamamlayıcı emeklilikle entegre edilip bir bütün olacak. Kıdem Tazminatı Fonu'yla beraber Kıdem Garanti Fonu da kurulması seçeneği de değerlendirilecek. Peki, Kıdem tazminatı fonu nedir? Kıdem tazminatı yeni sistem nasıl olacak? Kıdem tazminatı hakkında merak edilenlerin tümünü sizler için derledik..

 

KIDEM TAZMİNATI SON DAKİKA

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı yeni ekonomi paketinin en çok merak edilen başlığı kıdem tazminatı oldu. Albayrak açıklamasında "Verilen mesajların doğru okunması lazım. Tüm paydaşların mutabakatıyla bir süreç işleyecek. Daha ortada bir şey yok. Kıdem tazminatı çok sorunlu bir alan. İşçi, işveren, sendika mutsuz. Öyle bir formül üreteceğiz ki tüm paydaşlar mutlu olacak. Sabırlı olalım. Tüm paydaşlarla adım atılacak." dedi.

KIDEM TAZMİNATI YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

Fon hayata geçerse, bu konuda bir tarih belirlenmesi ve bu tarihten sonra işe girenlerin kapsama alınması söz konusu. Hali hazırda çalışanlar için ise şu anki düzenleme uygulanmaya devam edecektir. Yılsonunda fon hayata geçerse, 2020'den itibaren işe giren çalışanlar için fon sistemi uygulanacak.

KIDEM TAZMİNATI KALKIYOR MU?

Kıdem tazminatı fonda birikeceği için artık çalışan ile işveren arasında bu tarz sorunların yaşanmayacağı düşünülüyor.  Bu yüzden işten ayrılan bir kişinin fondaki parası kaybolmayacak. O fonu yeni işyerine taşıyabilecek. 

KIDEM TAZMİNATI KİMLERİ KAPSIYOR?

Fon hem eski çalışanları hem de yeni işe girecekleri kapsayacak. Şu anda çalışanlar her çalıştıkları yıl için 30 günlük son brüt ücretleri üzerinden işten ayrılmaları durumunda tazminat alıyorlar. Yeni kıdem tazminatı sisteminde ise işverenlerin peşin olarak her ay işçinin fon hesabına para aktarması öngörülüyor. 

İŞ DEĞİŞTİRME ARTIK KOLAYLAŞACAK

Kıdem tazminatını kaybetme korkusu ortadan kalkacak ve başka işe geçişler kolaylaşacak. Ayrıca milyonlarca çalışanı ilgilendiren ve uzun yıllardır tartışılan kıdem tazminatı sistemine ilişkin reform çalışmaları Cumhurbaşkanlığı 2019 Programı'nda sosyal taraflarla diyalog içinde bütün işçilerin erişebileceği bir yapıya kavuşacak. 

PRİM KESİNTİSİ HESAPTA BİRİKECEK

Cumhurbaşkanlığı 2019 Programı'nda da vurgulandığı gibi bireysel hesaba dayalı bir sistem kurulması öngörülüyor. Her çalışanın bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi bir hesabı olacak. Prim kesintileri bu hesapta birikecek. Devlet kontrolünde olacak bu hesapların dünya örneklerinde olduğu gibi bireysel emeklilik şirketlerince işletilmesi konusu üzerinde çalışılacak.

Şehit babasının vasiyeti duygulandırdı

Şehit babasının vasiyeti duygulandırdı

Survivor'da ipler gerildi! Barış Evrim'e matara fırlattı ortalık

Survivor'da ipler gerildi! Barış Evrim'e matara fırlattı ortalık karıştı

WhatsApp kullanıcılarını bir yenilik daha! WhatsApp'a gelen yeni ö

WhatsApp kullanıcılarını bir yenilik daha! WhatsApp'a gelen yeni özellik nedir?

AK Parti MYK Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında to

AK Parti MYK Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı