• $13,3655
  • €15,2124
  • 764.112
  • 1857.4
7 Mart 2021 Pazar 00:56 | Son Güncelleme:

Kentsel dönüşümde üç ana finansman çözümü

Kentsel dönüşümde üç ana finansman çözümü

Bakan Kurum, kentsel dönüşüm için Emlak Katılım Bankası'yla tüm tarafları kapsayan 3 ana finansman çözümü geliştirdiklerini açıkladı. Banka ve müteahhit arasında iş bitirme protokolü imzalanacak, riskler en aza indirilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son dönemde kentsel dönüşüme hız kazandırmak için attığı adımlara bir yenisini daha ekledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, devam eden kentsel dönüşüm seferberliği çerçevesinde Emlak Katılım Bankası'yla dönüşüm için tüm tarafları kapsayan 3 ana finansman çözümü geliştirdiklerini açıkladı. Kentsel dönüşüm seferberliği çerçevesinde son olarak dönüşüm kredisini 125 bin TL'den 125 bine, bina güçlendirme kredisini de 50 bin TL'den 80 bin TL'ye çıkarılmış ve konutlarını riskli yapı statüsünde dönüştüren vatandaşlar için KDV yüzde 1'e indirilmişti.

PİYASALARA GÜVEN

Bakan Kurum, tüm bu düzenlemelere ilave olarak, Türkiye Emlak Katılım Bankası'nın da kentsel dönüşüm ve finansmanı konusunda piyasalara güven veren bir destek olacağını ifade etti. Bakan Murat Kurum sözlerine şöyle devam etti: Emlak Katılım Bankamızla kentsel dönüşüme yeni bir basamak daha ekliyoruz. Bu kapsamda bankamızla tüm tarafları kapsayan kentsel dönüşüm için 3 ana finansman çözümü geliştirdik: Güçlendirme, Yerinde Dönüşüm ve Alansal Dönüşüm. Bu 3 ana finansman modeline göre, ilk önce; vatandaşlarımızla müteahhit firma arasında sözleşme imzalanacak, güçlendirme veya yapım için ruhsat başvurusu yapılacak.

İŞ BİTİRME PROTOKOLÜ

Sonraki süreçte ise Emlak Katılım Bankası'nın müteahhitle inşaatın teknik verilerini ve vatandaş-müteahhit arasında imzalanan sözleşmeyi değerlendireceğini ve uygun olan projeler için de banka ve müteahhit arasında iş bitirme protokolü imzalanacağını anlatan Bakan Kurum, "Vatandaşlarımızın Emlak Katılım Bankası'ndan kullandığı finansmanlar, iş bitirme garantisi anlaşması kapsamında, inşaatın ilerleme seviyesine göre müteahhit firmaya aktarılacak" dedi.

YENİ FİKİRTEPE'NİN İNŞASI İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sezayi Köse, Fikirtepe için hazırlanan yeni imar planının askıya çıktığını belirterek, bir aylık sürecin ardından uygulamaya geçileceğini bildirdi. Yeni plan kapsamında alanda terk edilmiş, devam etmeyen projeler, Emlak Konut GYO eliyle yapılacak. Fikirtepe için genel bir master planı hazırladıklarını ifade eden Köse, "Yaklaşık 15 bin konutun üretilmesi planlanıyor. Planda park alanlarını birleştirip büyük bir millet bahçesi de oluşturduk. İnşaat 2023'te tamamlanır" ifadelerini kullandı.

EMLAK KATILIM MÜTEAHHİTLE VATANDAŞ ARASINDA GARANTÖR OLACAK

Bakan Kurum, "Emlak Katılım Bankamızın, geliştirdiği yeni finansman modelleriyle hem güçlendirmede hem yerinde dönüşümde hem de alansal dönüşümde vatandaşlarla müteahhit firmalar arasındaki imzalanacak sözleşmelerin içerisinde bir garantör rolü olacak" dedi. Murat Kurum, "Vatandaşlarımızın güçlendirme ve konut kredileri için azami 120 ay vadeyle 400 baz puanlık, işyerleri için de azami 84 ay vadeyle 300 baz puanlık kâr payı desteğini de Emlak Katılım Bankamız aracılığıyla vatandaşlarımıza sunacağız" ifadelerini kullandı.

Borsa rekor seviyeyi gördü
Borsa rekor seviyeyi gördü

Borsa rekor seviyeyi gördü

Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...
Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...

Başkan Erdoğan'dan asgari ücret mesajı! Büyük artış geliyor...

Hedefi 12'den vuruyor! SİHA'ların gözü aydın
Hedefi 12'den vuruyor! SİHA'ların gözü aydın

Hedefi 12'den vuruyor! SİHA'ların gözü aydın

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Acai üzümünün faydaları nedir? Nasıl tüketilir?

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu