• $8,1482
  • €9,7389
  • 457.819
  • 1377.93
09 Nisan 2021 Cuma 07:01 | Son Güncelleme:

Karapınar GES'e ödüllü mimari

Karapınar GES'e ödüllü mimari
- SERDAR SAĞLAM

Enerjinin ‘vaha'sı. Kalyon Holding'in 1 milyar $ yatırımla kurduğu Karapınar Güneş Enerjisi Santrali'nin yönetim binası için düzenlediği mimari tasarım yarışmasını ‘Vaha' isimli proje kazandı. Santral enerji üretiminde güneşin payını yüzde 20 artıracak.

Kalyon Holding tarafından 1 milyar dolar yatırımla kurulan Karapınar Güneş Santrali'nin Denetleme, Kontrol ve Veri Merkezi (SCADA) için açılan mimari tasarım yarışması sonuçlandı. Türkiye'nin en büyük yenilenebilir enerji projesinin yönetim binası için düzenlenen yarışmada 61 proje yarıştı. Dereceye giren projeler önceki gün düzenlenen ödül töreninde açıklandı. Yarışmada Y. Mimar Caner Bilgin ve Mimar Begüm Yılmaz Bilgin'in 'Vaha' isimli projesi birincilik ödülüne layık görüldü. Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, yenilenebilir enerji yatırımlarının Türkiye'nin ve dünyanın geleceği için önemine değinerek, şunları kaydetti:

GELECEĞİN ANAHTARI

"Gerçekten hem ülkemizin hem de gezegenimizin geleceğinin anahtarı yenilenebilir enerjide. Ülke ekonomisine, bölgeye ve çevreye çok büyük katkıları olacak. Şu anda yapımı devam etmesine rağmen 190 megavat üretim kapasitesinin üzerine çıkmış ve halihazırda Türkiye'nin en büyük güneş enerji santrali haline gelmiş durumda. Başlangıçtan itibaren hem fabrikamızın hem de santralimizin, üretim tesisi olmanın ötesinde, sektöre ve ülkeye hizmet edecek birer teknoloji ve bilgi üssü olmasını hedefledik."

Yarışmada 'Toprak Kule' isimli proje de ikinci olurken projelerin maketleri de sergilendi.

TÜRKİYE'NİN UZAYDAN GÖRÜLEBİLEN İLK YAPISI

Kalyoncu, "Santral tamamlandığında 3.5 milyon adet panelle 1.000 MW üretim kapasitesine sahip olacak. 2.600 futbol sahası genişliğinde bir alana yayılacak ve Türkiye'nin uzaydan görülebilen ilk yapısı olacak. Ülkemizin toplam enerji üretiminde güneş enerjisinin payını yüzde 20 artıracak" dedi.

BİLGİ VE TEKNOLOJİ MERKEZİ OLACAK

Jüri üyelerinden Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mimar Kübra Kalyoncu Şeherli ise, "Kazanan projeyi baz alarak inşa edilecek SCADA Merkezi, sadece bir yönetim binası olmayacak. Profesyonellerin, akademisyen ve öğrencilerin yararlanabileceği bir teknoloji ve bilgi merkezi olarak da hizmet verecek" dedi.

TEK ÇÖZÜM YENİLENEBİLİR ENERJİ

Jüri Başkanı Mimar Melike Altınışık ise enerji ihtiyacının büyük bir hızla arttığını belirterek, "2050'de ihtiyacımız olan enerji miktarı; 2018'de tüketilenin iki katı olacak. Yenilebilir enerji kaynakları ise tek çözüm yolu" diye konuştu.

  • kalyon holding
  • karapınar güneş santrali
  • cemal kalyoncu
<p>Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe konuk ettiği Gaziantep FK'yi 3-1 mağlup ederek şampiyonluk yarı

Fenerbahçe-Gaziantep FK Maç Yorumu

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler

Petranboard'u kapan zirveye koştu