• $ 6,8158
  • € 7,4344
  • 380.418
  • 103024
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
22 Şubat 2018 Perşembe 01:00 | Son Güncelleme:

Kamu yapım ihalelerinde ucuz akaryakıta vize çıktı

Danıştay, kamunun yapım işi ihalelerinde düşük fiyatlı akaryakıta vize verdi. Bu kararın geçtiğimiz yıl 131 milyar liralık büyüklüğe ulaşan ihalelerde devlete 2.5-3 milyar lira tasarruf sağlayabileceği tahmin ediliyor.

MİRAY ÇİMEN

Danıştay, kamunun yapım işi ihalelerinde düşük fiyatlı akaryakıta kapı açtı. Danıştay 13. Dairesi'nin aldığı kararla 131 milyar liralık yapım işi ihalelerinde akaryakıt fiyatlarının Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) belirlediği rayiç fiyatların altında teklif verilebilmesinin önü açıldı. Kararda ayrıca ihalelerde firmaların verdiği tekliflerdeki aritmetik hataların ihale komisyonları tarafından düzeltilemeyeceği de kaydedildi. Danıştay 13. Dairesi  Kamu İhale Kanunu’nda yer alan akaryakıtta taban uygulaması ve bilgisayar programları nedeniyle yapılan hataların elle düzeltilmesi uygulamasına ilişkin önemli iki karara imza attı.

TEKLİF KAŞELENECEK 

Daha önce firmalar EPDK tarafından belirlenen günlük bazda yayımlanan rayiçlerin altında yapım işlerine teklif veremiyordu. Danıştay konu hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karar göre, hem Petrol Piyasaları Kanunu’nda hem de ilgili yönetmeliklerde akaryakıt için indirimli fiyat sunma hakkının girişimcilere verildiği kaydedildi. Olağan dışında bir fiyat verilmesi durumunda bunun sorgulanma yolunun açık olduğu belirtilen kararda, firmalar tarafından sunulan akaryakıt fiyatlarının gerçekçi olup olmadığının belirlenme yolunun da mevcut olduğu vurgulandı.

HUKUKA UYGUN DEĞİL

Bunun için fiyat tekliflerinin ilgili meslek mensubu tarafından kaşelenerek imzalanması uygulamasının yürürlükte olduğu belirtildi. Kararda, “Bu itibarla, petrol piyasası mevzuatı uyarınca indirim uygulama imkanı varken, bu uygulamayı imkansız kılacak şekilde akaryakıt girdisine ilişkin olarak aşırı düşük teklif açıklamalarında EPDK tarafından yayımlanan akaryakıt fiyatlarının altında sunulan açıklamaların kabul edilmeyeceği yönünde getirilen düzenlemede hukuka uygunluk görülmemiştir” denildi. 

Hesap hatası düzeltilmeyecek

Danıştay tarafından alınan kararla ayrıca firmaların verdiği tekliflerdeki matematiksel hataların ya da hesaplama farklılıklarının ihale komisyonlarında düzeltilmesinin de önüne geçti. Kararda, uygulamanın resen kötüye kullanılabileceği gerekçesiyle “Kanunda aritmetik hataların düzeltilemeyeceği kurala bağlandığından bu düzenlemenin yürütülmesinin durdurulması gerekmektedir” hükmüne yer verildi. 

Tasarruflar artacak

Yapım ihale büyüklüklerinin 2017 yılında 131 milyar liraya ulaştığına dikkat çekilirken, bu ihalelerin yaklaşık % 25-30’unun ise akaryakıtla ilgili olduğu belirtildi. Kararın 2,5-3 milyar lira arasında devlete tasarruf sağlayabileceği tahmin ediliyor.


Bakan Soylu'yu ağlatan mektup

Bakan Soylu'yu ağlatan mektup

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yurt genelinde bayram sessizliği hakim! İşte sokak ve caddeler...

Ebru Şallı'dan yürek burkan mesaj: Melek bahçemden mutlu bayramlar