• $7,9491
  • €9,4099
  • 487.174
  • 1200.75
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
01 Ekim 2020 Perşembe 09:31 | Son Güncelleme:

Kambiyo ne demek? Kambiyo vergisi nedir, ne kadar indirildi?

Kambiyo ne demek" Kambiyo vergisi nedir, ne kadar indirildi"

Kambiyo vergisinin düşürüldüğünün açıklanmasının ardından konu hakkında detaylı arama yapılıyor. Döviz alım satımlarında uygulanan kambiyo vergisi yüzde 1'den 2'ye indirildi. Kambiyo vergisi indirimi bugün Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yayımlandı.

Kambiyo vergisinin düşürüldüğü Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yayımlanmasının ardından kambiyo vergisi aranan konu başlıkları arasında yer aldı. Kambiyo işlemlerinden uygulanan vergi yüzde 2'ye indirildi. Kambiyo vergisi iktisat literatüründe döviz ya da efektif anlamlarına gelmektedir.

KAMBİYO VERGİSİ NEDİR?

Kambiyo, para ya da para yerine geçen belgelerin değiştirilmesi işlemidir. Para alım ve satımı ile ilgili işlemleri kapsar. Kambiyo senedi ise, kıymetli evrakın tüm özelliklerini taşıyan ve kıymetli evrak için yukarıda yapılan açıklamaların tümünü içeren ve uygulamada en yaygın olarak kullanılan kıymetli evrak çeşididir.

Kanunen emre yazılı olarak düzenlenen,içerdikleri hak bakımından mutlaka bir para alacağını konu edinen, ekonomik alanda çok işlem ve etki gören önemlerine binaen Türk Ticaret Kanunu’nda özel olarak düzenlenmiştir. Bunun yanında Kambiyo İktisat literatüründe "döviz","efektif" anlamlarında da kullanılmaktadır.

<div>Editör: Berat Cilan <a href='#0'>arif.cilan@turkmedya.com.tr</a>  , Can Yıldız <a href='#0'>can

Zeki Gümüş ile Rastgele

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin en yüksek barajında yüzde 87'lik fiziki gerçekleşme sağlandı

Doğu Anadolu'da çaylar engellilerin ürettiği karton bardaklardan içilecek