• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
6 Eylül 2021 Pazartesi 20:57 | Son Güncelleme:

Kağıthane metrosunda ilk test sürüşü kasımda

Kağıthane metrosunda ilk test sürüşü kasımda

Kağıthane metrosunda ilk test sürüşü kasımda. Ulaştırma Bakanlığı, İstanbul'da yaptığı metroların belli olması için, ‘M' olan simgeyi ‘U' olarak değiştirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gayrettepe-Kağıthane-Eyüp-İstanbul Havalimanı Metro Hattı Projesi'ne ilişkin, "İlk ray kaynağını Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Ocak 2020'de yaptığımız metro hattımızda, son TBM'nin çalışmalarını 10 Mayıs 2020'de tamamlayıp Gayrettepe istasyonuna ulaştık. 8 Eylül 2020'de ilk trenlerimizi raylara indirdik. Kasım 2021'de de bu noktada, ilk sinyalizasyon test sürüşlerini başlatacağız" dedi. Kağıthane metro istasyonunda incelemelerde bulunan Karaismailoğlu, "İstanbul Havalimanımızla birlikte Göktürk, Kemerburgaz, Kağıthane, Beşiktaş'a ulaşan 37.5 kilometre uzunluğundaki bu metro hattımız 9 istasyondan oluşuyor" diye konuştu. Karaismailoğlu, kullanılacak 136 aracın en az yüzde 60 oranında yerli olacağı projede, yerli motorlar da kullanılacağını bildirdi.

EN HIZLI HAT OLACAK

Karaismailoğlu, şöyle konuştu: "Hattımız, ince işleri devam eden Kağıthane istasyonumuzda yüzeyden Kabataş-Mahmutbey metro hattına entegre olacak. Gayrettepe istasyonunuzda da Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna entegre olacak. Trenler, önce otomatik, ardından da sürücüsüz çalışacak ve saatte 120 kilometre gibi rekor bir kent içi raylı sistem hızına ulaşacak. Yani ülkemizin en hızlı metrosu olacak. Tek yön yolcu kapasitesi saatte 38.400 olarak planlanan hat üzerinden günde 600 binin üzerinde yolcu taşınacak. Projenin toplam ilerleme oranı yüzde 91.86."

METRONUN YENİ SİMGESİ 'U'

Bakan Karaismailoğlu, Twitter'dan yaptığı paylaşımda İstanbul metrolarında M simgesinin U'ya dönüştüğünü açıkladı.

<p>Bozkurt'ta selde hasar gören 10 katlı bina iş makinesiyle yıkıldı.</p>

Bozkurt'ta 10 katlı bina böyle yıkıldı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi

Sel felaketinin çevre sorunlarına da yol açan izleri 3 aydır silinemedi