• $7,4667
  • €9,038
  • 441.365
  • 1556.77
30 Aralık 2020 Çarşamba 18:28 | Son Güncelleme:

İşten çıkarma yasağı kaç ay uzatıldı? İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek?

İşten çıkarma yasağı kaç ay uzatıldı" İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek"

İşten çıkarma yasağı, pandemi sebebiyle hayatımıza dahil olan uygulamalardan biri olarak yer alıyor. Yaşanacak olan mağduriyetleri önlemek adına işten çıkarma yasağı getirildi. Konu hakkında son durum bilgisi ise Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile beraber açıklandı. Peki, İşten çıkarma yasağı uzatıldı mı, kaç ay? İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek?

İşten çıkarma yasağı son durum gelişmeleri sürüyor. Koronavirüs salgını sonrası gündeme gelen konulardan olan İşten çıkarma ile beraber çalışanların mağdur olmaması sağlandı. Söz konusu karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Yeni yılın gelmesiyle beraber İşten çıkarma yasağı uzatıldı mı, kaç ay? İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek? soruları kafalarda soru işareti bıraktı.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI UZATILDI MI, KAÇ AY?

İşten çıkarma yasağı uzatıldı. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı'nın "4857 Sayılı İş Kanununun Geçici 10 uncu Maddesinin Birinci ve İkinci Fıkralarında Belirtilen Sürelerin 17/1/2021 Tarihinden İtibaren İki Ay Uzatılmasına Dair Karar"ı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre 4857 sayılı İş Kanunu uyarınca işverenin 3 aylık süre ile çalışanını işten çıkarma yasağı,17 Ocak 2021'ten itibaren 2 ay daha uzatılmıştı.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI NEDİR?

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle karantina sürecinin başlamasının ardından birçok iş yeri kapatıldı ve sayısız vatandaş işsiz kaldı. Diğer yandan hali hazırda olan bazı iş yerleri de çalışanlarıyla birlikte ayakta durmakta zorlanıyor. Bu nedenle koronavirüsün ekonomik ve sosyal etkilerini en aza indirmek ve vatandaşı mağdur etmemek adına yeni bir kanun teklifi kabul edilerek yasalaştı.

İşsizlik ödeneğinden yararlanmayan işçilere günlük 39.24 TL nakdi ücret desteği verilecek.

Zorlayıcı sebep gerekçeli kısa çalışma başvuruları için uygunluk tespitinin tamamlanması beklemeksizin işverenin beyanı doğrultusunda kısa çalışma ödeneği gerçekleştirilecek. 

<h3>Akşam Gazetesi Spor Editörü Şafak Gözmen 2021 yılının ilk derbisini Akşam TV izleyenleri için&nb

Beşiktaş - Galatasaray Maç Yorumu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Karadeniz somonuna Japon ilgisi! Önce Vietnam'a, oradan Japonya'ya gidiyor

Beyaza bürünen İstanbul'dan kar manzaraları