• $8,8689
  • €10,474
  • 499.049
  • 1384.68
24 Ağustos 2021 Salı 19:00 | Son Güncelleme:

İstanbul'da isyan! Kiralar 1 yılda yüzde 50 arttı

İstanbul'da isyan! Kiralar 1 yılda yüzde 50 arttı

Vatandaş şikayetçi! İstanbul'da kiraya bir yılda % 50 zam. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, kentsel dönüşüm süreci, Kovid-19 salgını, üniversitelerin açılması ve yabancıların Türkiye'deki konut talebiyle birlikte kiralarda fahiş artışlar görüldüğünü ifade etti.

Artışın bölgesel bazda değiştiğini söyleyen Aşa, "Anadolu Yakası'nda Kadıköy, Bostancı, Göztepe gibi semtlerde yüzde 50-60'lara varan artış var. 1-2 sene önce 3 bin TL'ye bulduğunuz evi, şu anda 4-5 bin TL'den aşağı bulamıyorsunuz" diye konuştu.

2 YILA TABLO TERSİNE DÖNER

Avrupa Yakası'nda da benzer bir durumun Avcılar'da gözlendiğini anlatan Aşa, "İki bölgede de kentsel dönüşümden dolayı yaklaşık 30-50 bin hane halkı bir anda ev aramaya başladı. Avcılar'da 1.000 TL'lik ev, 2 bin 500 TL'ye çıktı" dedi. Aşa Türkiye genelinde ortalama kira artış oranının yüzde 26 olduğunu ancak bölgesel bazda son bir yılda artışların yüzde 100'lere vardığı aktardı. Kentsel dönüşümün tamamlanması ve yeni inşaat projelerinin gündeme gelmesiyle tablonun tersine döneceğini aktaran Aşa, "1.5-2 yıla kadar da tablo tersine döner" ifadelerini kullandı.

EV SAHİPLERİNİN ÇIKARMA HAKKI YOK

Kiracıyı çıkarıp daha yüksek fiyattan vermek isteyen bazı mal sahipleri bulunduğunu söyleyen Aşa, "Böyle bir hakları yok" dedi. Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük de, kira artışı konusunda çok şikayet geldiğini belirterek, "Ev sahipleri TÜFE kuralına uymuyor ve çeşitli bahanelerle mevcut kiracıyı çıkarıp daha yüksek kirayla evlerini kiraya vermek istiyor" dedi.

<p class='MsoNormal'>Gülenay Kalkan, geçen sezon FOX dizisi Yasak Elma'da Feride  karakteriyle izley

'Yasak Elma'dan neden ayrıldığını Akşam'a açıkladı

Biber kurutma mesaisi köyü adeta kırmızıya boyuyor

Sahili kaplayan su sümbülleri temizleniyor

Tescilli kayısı çekirdeğinden kurabiyeler damakları tatlandırıyor