• $8,093
  • €9,7546
  • 460.76
  • 1377.23
23 Mayıs 2013 Perşembe 02:00 | Son Güncelleme:

İstanbul’da çifte seçimin olduğu gün devler İSO’ya ‘elveda’ dedi

İstanbul’da çifte seçimin olduğu gün devler İSO’ya ‘elveda’ dedi

İstanbul Sanayi Odası seçimlerinden şaşırtıcı sonuçlar çıktı. Türkiye sanayisinin dev isimleri komitelere seçilemedi. TUSKON ve MÜSİAD üyelerinin oluşturduğu listelere karşı yarışan Koç’un Arçelik’i, Sabancı’nın Kordsa’sı, Şişecam, Borusan, Kale Kilit, Öztiryakiler seçimleri kaybetti. İTO seçimlerinde ise sonuç kesin gibi gözüküyor

Türkiye ekonomisinin can damarı olan İstanbul’da bugün 350 bine yakın işadamı ve tüccar sandık başına gitti. 330 bin üyeli İstanbul Ticaret Odası ile 18 bin üyeli İstanbul Sanayi Odası’nda meslek komiteleri seçimleri yapıldı. İTO üyeleri Türk Telekom Arena’da sandık başına giderken sanayiciler Cevahir Kongre Merkezi’nde buluştu. İstanbul Sanayi Odası seçimleri geçmiş yıllara oranla oldukça hareketliydi. Cevahir Kongre Merkezi’nde yapılan meslek komiteleri seçimlerinde listeler havada uçuştu. 46 meslek komitesini temsil edecek 105 meclis üyesinin seçimlerinde büyük sürprizler yaşandı. 

AKKÖK VEDA ETTİ
Türkiye ekonomisinin devlerinden çoğu meslek komitelerindeki yarışı kaybetti ve meclis üyesi olamadı. Arçelik, Kale Kilit, Borusan, Şişe Cam, Sabancı, Akkök Grubu ve Öztiryakiler uzun yıllar sonra İSO’ya veda etti. Koç otomotiv ve gıda, Ülker de şekerleme grubundan meclise isim gönderdi. Bu komitelerde seçimleri MÜSİAD ve TUSKON üyelerinin desteklediği isimler kazandı. Alarko Holding CEO’su Ayhan Yavrucu, klima meslek komitesinde MÜSİAD eski başkanı Ömer Cihad Vardan’la hareket ederek İSO Meclis’ine girdi. İki dönem önce İSO’da istediği çoğunluğa ulaşamayan MÜSİAD bu sefer seçimlere ağırılğını koydu.   

Yalçıntaş meclis üyesi oldu
Bir başka seçim heyecanı İstanbul Ticaret Odası’nda yaşandı. 330 bin üyesi olan İTO’da seçimler Türk Telekom Arena’da yapıldı. 81 meslek grubunun 248 meclis üyesinin seçimi yapıldı. İTO yönetiminin ulaşım seferberliğine karşın stada giriş ve çıkışlarda uzun kuyruklar oluştu.
İTO’da üç isim yarışıyor görünmesine karşın en güçlü aday İTO Meclis Başkanı İbrahim Çağlar. Şimdiki başkan Murat Yalçıntaş ve TOBB Başkanı RifatHisarcıklıoğlu’nun desteğini alan Çağlar’ın seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. İTO’da ayrıca mevcut Başkan Murat Yalçıntaş’ta meclis üyesi seçildi. 

Salon bir anda gerginleşti
İSO’da başkanlığa tek aday olmasına karşın aslında iki isim yarıştı. Adaylığını açıklayan İSO Meclis Üyesi Erdal Bahçıvan oldu. Halen başkanlık yapan Tanıl Küçük adaylığına dair açıklama yapmadı. Öte yandan İSO secimlerinde Bahçıvan ile İSO Başkan Yardımcısı Fikret Tanrıverdi arasında gerginlik yaşandı. Seçim sırasında Bahçıvan’ın yanına gelen Tanrıverdi, “Çevirdiğiniz dolaplara rağmen seçildik” dedi. Bahçıvan da ona, “Bizde sizinkileri biliyoruz” diye cevap verdi. 

Yüzlerde maske var
Seçimlerin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan İSO Başkan adayı Erdal Bahçıvan “Seçim maratonu devam ediyor. Beni destekleyenler önde gibi ancak karşımızda objektif bir görüntü yok. Başka bir aday olup olmadığını bilmiyoruz, maskelerin ardından değerlendirme yapılıyor” sözleriyle Tanıl Küçük’ü eleştirdi. İSO’da başkan 29 Mayıs’daki seçimde belirlenecek.

Sabancı kauçukta seçimi Derby’e kaybetti
Uzun yıllardın İSO Meclis Üyesi olan Arçelik’in karşısına bu seçimlerde Gedik Holding ile birlikte hareket eden Fakir’in Türkiye temsilciliğini yapan Saruhan Grubu çıktı. Saruhan’ın sahiplerinden Sadık Ayhan Saruhan MÜSİAD yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor. Arçelik, 1 oyla seçimi kaybederken, İSO’nun bir diğer gediklisi Şişe Cam ise Okan Cam’ın liderliğini yaptığı listeye 2 oyla kaybetti. Sabancı Holding şirketlerinden Kordsa, kauçuk grubunda Derby’ye yenilirken Borusan da 41. Komitede Urfalı grubunun listesine yenildi.

Sonucu kura belirledi
En heyecanlı komite seçimi hazır yemek, un ve tekstil oldu. Hazır yemekte Sardunya ve Emin Yemek komite seçimlerini kazanarak Meclis'e girdi. Tekstilde ise her iki listede 33’er oy alınca kura sonucu her iki listeden de bir isim seçildi. Ayrıca İSO üyesi Zeynep Bodur’a Meclis Başkanlığı teklif edilmesine rağmen Bodur redetti.

<p class='MsoNormal'>Peki, yıllık izin ne zaman ücrete dönüşür? Kıdemi çok olan işçinin izni de çok

Yıllık izin ne zaman ücrete dönüşür?

Lider Beşiktaş'a Sivas'ta coşkulu karşılama

Nemrut Krater Gölü çevresinde açılan kardelenler görsel şölen sunuyor

Pakistan'da Türk mimarın imzasını taşıyan eser: Faysal Camisi