• $9,6376
  • €11,2272
  • 555.214
  • 1463.73
11 Ekim 2021 Pazartesi 07:00 | Son Güncelleme:

İstanbul'da 102 bin konut 2023'e kadar dönüşecek

İstanbul'da 102 bin konut 2023'e kadar dönüşecek

Pandemi döneminde ara verilmeyen kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandırıldı. En fazla riskli konutun bulunduğu İstanbul'da 2023'e kadar 102 bin konut dönüşecek. Çalışmalar 15 ilçede yoğunlaştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2012 yılında "Bedeli ne olursa olsun yapacağız" sözleriyle başlattığı kentsel dönüşüm seferberliği hızla devam ediyor. Ülke genelinde 6.7 milyon riskli yapının deprem güvenli hale gelmesi için 81 ilde yüzlerce şantiye çalışıyor. Dönüşüm için önemli adreslerden biri de İstanbul. 1.5 milyon riskli yapı olan İstanbul'da 300 bin yapının acil dönüşmesi gerektiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sezayi Köse, devam eden projeleri anlattı.

Ara vermedik

İstanbul'da şu an onlarca şantiyeleri olduğunu ifade eden Köse, "2023 yılına kadar 102 bin 289 bağımsız birimin tamamlanmasını hedefliyoruz. Kartal, Kadıköy, Üsküdar, Beykoz, Pendik, Ataşehir, Sultanbeyli, Bağcılar, Esenler, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Beyoğlu, Güngören, Zeytinburnu, Eyüp'de çalışmalar sürüyor" dedi. Pandemiye rağmen dönüşüm projelerine ara vermediklerine dikkat çeken Köse, "Deprem riskine karşı durma bekleme şansımız yok. Biz de yerel yönetimler ve vatandaşların da desteğiyle süreci sağlıklı yönetiyoruz" ifadelerini kullandı.

KâR AMACI YOK

Yeni projelerde yatay mimari ve mahalle kültürünün ön planda olduğunu ifade eden Sezayi Köse, "Her bir proje alanını kendi içinde değerlendiriyoruz. Yıkılan riskli alan kadar üretim yapıyoruz. Kimi projelerde de hak sahiplerine yapılan dağıtımdan sonra kalan birimleri satarak yine o proje için gelir sağlıyoruz. Burada en önemli nokta şu ki, bu projelerde asla kâr amacı yok" şeklinde konuştu.

81 ilde 90 milyarlık dönüşüm

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca 81 il 922 ilçede 300 bin konutun dönüşümü gerçekleştiriliyor. Bu projelerin yatırım değeri 90 milyar lira. Bugüne kadar tamamlanan dönüşüm ve sosyal konut sayısı 2.5 milyonu bulurken, Elazığ, Malatya, İzmir, Giresun ve Rize'de deprem ve selden etkilenen alanlarda yaralar hızla sarılıyor. Bakanlık kırsalda da köy evleri ve ahır gibi yapıları yöresel mimariye uygun olarak hayata geçiriyor.

Hangi destekler veriliyor

Kentsel dönüşüm sürecinde Bakanlıkça verilen destekleri de anlatan Köse şunları söyledi: "Vatandaşa riskli yapıysa 18 ay, riskli alandaysa 48 ay kira yardımı veriliyor. Kredi kullanmak isteyenlerde ise dönüşüm kredisine 0.40 (400 baz) puana kadar destek sağlanıyor. Kentsel dönüşümün hızlanması için faiz destekli kredilerde limitler de yüzde 60 arttırıldı. Evini güçlendireceklere verilen kredide üst sınır 50 bin liradan 80 bin liraya, dönüştüreceklere verilen kredide ise 125 bin liradan 200 bin liraya çıktı. Bu yılın başında yapılan yeni bir düzenlemeye de KDV indirimi geldi. Vatandaş müteahhitle kat karşılığı anlaşma yapmadan evini kendi dönüştürürse bundan sonra yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV ödeyecek."

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Liman kenti Kaunos'taki Bizans kilisesi ve mezarlar gün yüzüne çıkarılıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Güney Kore'de heyetler arası görüşme gerçekleştirdi

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı