• $9,2941
  • €10,8406
  • 532.06
  • 1433.6
21 Eylül 2021 Salı 08:12 | Son Güncelleme:

İstanbul sahiline yeni nesil yol

Kazlıçeşme-Sirkeci arası 8 istasyon! İstanbul'a yeni nesil raylı sistem hattı. İstanbul'a değer katacak Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Dönüşüm Projesi tanıtıldı. Projede 8 istasyonlu raylı sistem hattının yanında 74 bin metrekarelik yeşil alan, 7.5 km'lik bisiklet ve 6.5 km'lik yaya yolu yer alacak.

İstanbul'un değerine değer katacak Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Reakreasyon Odaklı Dönüşüm Projesi tanıtıldı. Projenin Kazlıçeşme-Sirkeci arasında atıl bulunan 8.5 kilometrelik bir raylı sistem hattının, yaya odaklı, çevreye duyarlı bir şekilde yeniden canlandırılması çalışması olduğunu belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, "Projemiz, 74 bin metrekarelik yeni yeşil alanıyla, 7.5 kilometrelik bisiklet ve 6.5 kilometrelik yaya yoluyla, 10 bin 120 metrekarelik meydan ve rekreasyon alanları ve 6 bin metrekarelik kapalı sosyal ve kültürel alanıyla İstanbul'umuzun değerine değer katacak çok önemli bir proje" dedi.

8 İSTASYONLU HAT

Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı: "Bunun yanında projemizde 27 adet sanat yapısı, 9 adet yaya ve 12 adet kara yolu geçidiyle, 3 adet yaya ve 1 adet de kara yolu üst geçidi var. Projemiz, Kazlıçeşme ile Sirkeci arasında 8 istasyonlu raylı sistem ve yaya odaklı yeni nesil bir ulaşım projesidir." Hatta Sirkeci-Cankurtaran-Kumkapı-Yenikapı-Cerrahpaşa-Kocamustafapaşa-Yedikule-Kazlıçeşme istasyonları olacak.

NE YAPSAK AZ KALIR

İstanbul'a ne yapılırsa yapılsın az kalacağını anlatan Karaismailoğlu, "Üstlerine vazife olan işleri yapmayıp, yapımı süren metro inşaatı üzerine hafriyat dökenlerin emek hırsızlığına da müsaade etmeyeceğiz" dedi. TCDD'yi Avrupa'nın 6'ncı, dünyanın da 8'inci yüksek hızlı tren işletmecisi yaptıklarını belirten Karaismailoğlu, Marmaray'ı kullanan yolcu sayısının da 600 milyonu aştığını kaydetti.

TRENE PARALEL BİSİKLET, YAYA YOLU

Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan da, şunları söyledi: "Projeyle Sirkeci ve çevresi, turizm ve ticaret bölgesi olarak yeniden şekillenecek. Fatih, Suriçi'ni boylu boyunca kat eden bir demir yolu hattına sahip olacak. Hattın paralelinde, yaya ve bisiklet parkurları, sosyal alanlar yapılacak."

2023 İLK ÇEYREKTE HİZMETE AÇILACAK

Bakan Karaismailoğlu, 2023'ün ilk çeyreğinde hizmete sunmayı hedefledikleri projeyle ciddi ekonomik tasarruflar da sağlayacaklarını belirterek, şöyle konuştu: "Projenin tamamlanmasıyla 2023-2053 yılları arasında karayolu bakım ve işletme açısından 425 milyon euro, çevreye olan etkilerin azalmalarından dolayı 117 milyon euro ve zamandan da 243 milyon euro olmak üzere, toplamda 786 milyon euronun üzerinde tasarruf sağlayacağız."

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Başkan Recep Tayip Erdoğan'a Angola ziyaretinde  eşlik eden eşi

“Geleceği kadınlar belirleyecek”

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (19 Ekim 2021)

10 ülkenin büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

İstanbul'da film gibi uyuşturucu operasyonu