• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
27 Şubat 2021 Cumartesi 01:32 | Son Güncelleme:

İslami finansta merkez olma potansiyeli yüksek

İslami finansta merkez olma potansiyeli yüksek

Vakıf Katılım Yönetim Kurulu Başkanı Öztürk Oran, Türkiye'nin İslami finans alanında merkez olma yolunda önünde hiçbir engel olmadığını söyledi.

Genel Müdür İkram Göktaş'la birlikte Vakıf Katılım'ın kuruluşunun 5. yılı nedeniyle basın toplantısı düzenleyen Oran, katılım finans sektörünün merkezi olma yönünde ciddi atılımları bulunan Türkiye'nin, bu konuda önemli avantajlara sahip olduğun söyledi.

Oran "Asya ile Avrupa küresel finans piyasalarının tam ortasında yer alıyoruz. Sahip olduğumuz kültürel miras, jeopolitik konum, ekonomik büyüklük ve hinterlant ile halihazırda katılım finans merkezi olmak için birçok şartı karşılıyoruz" dedi. Öztürk Oran, yalnızca Müslüman toplumlara değil tüm insanlığa hitap eden katılım finans modelinin ekonomik krizlerin önüne geçecek tek sistem olduğunu belirtti. Oran "Katılım finans modeli hem riski hem de rızkı paylaşır" diye konuştu. Türkiye'de katılım finansın bankacılık içindeki payının yüzde 7.2'ye çıktığını anlatan Oran "Şu an sektör 17 bin kişiye istihdam sağlıyor" dedi.

HEDEF YÜZDE 50 BÜYÜME

Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş "Hedefimiz sene sonunda hemen her kalemde yüzde 40-50 bandında bir büyüme yakalamak" dedi. Kısa sürede büyük başarılara imza attıklarını vurgulayan Göktaş "2020 yılında aktif büyüklüğümüz bir önceki yıla göre yüzde 75.2 artışla 53.2 milyar TL'ye, toplanan fonlarımız ise yüzde 72.4 artışla 39.6 milyar TL'ye ulaştı. Reel sektöre desteğimiz yüzde % 58.8 artı" dedi.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü