• $8,0712
  • €9,7013
  • 450.362
  • 1409.19
04 Haziran 2020 Perşembe 11:27 | Son Güncelleme:

İŞKUR kısa çalışma ödeneği sorgulama ekranı!

İŞKUR kısa çalışma ödeneği sorgulama ekranı!

Henüz kısa çalışma ödeneğini alamamış olan vatandaşlar, sorgulama yapmak istiyor. Koronavirüs ile mücadele kapsamında oluşturulan Ekonomik İstikrar Kalkanı dahilinde işleri azalan işyerleri kısa çalışma ödeneğine başvurabiliyor.

Henüz kısa çalışma ödeneği almayan çalışanlar sorgulamayı nereden ve nasıl yapacaklarını merak ediyor. Koronavirüsle mücadele kapsamında işyerlerinin başvurusu sonrasında yatırılan kısa çalışma ödeneği e-devlet şifresi ile sorgulanabiliyor. Ödemenin yatması için kişinin ve işyerinin aranan koşullara uygun olması gerekiyor.

SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Kısa çalışma ödeneği e-devlet şifresi ile İŞKUR'a giriş yapıldıktan sonra veya e-devlet üzerinden “İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Sorgulama” ekranı üzerinden görüntülenebiliyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEREYE YATAR?

Kısa çalışma ödeneği, İŞKUR'da kayıtlı IBAN bilgilerinin olması halinde ilgili banka hesabına, IBAN bilgilerinin kayıtlı olmaması durumunda ise adına PTT tarafından ödeniyor. Çalışanın kendisine, aylık olarak her ayın 5’inde ödenecek ve ödemeler PTTBank aracılığı ile yapılıyor. Bu ayın 5’inde nisan ayına ait ödemeler ile birlikte mart ayına ait ödemeler yapıldı; ödenekten yararlanma hakkı olan çalışanlara her ayın 5’inde ödemeleri yatacak. Mayıs ayında kısa çalışma ödeneğine başvuranların ödemeleri ise haziranın 5’inde olacak.

<p>Libya Başbakanı Dibeybe, 5 başbakan yardımcısı ve 14 bakanı ile Türkiye'ye geldi. Abdulhamid Dibe

Libya'nın kritik ziyareti dünyada nasıl yankı buldu?

Eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Erzurum'un asırlık camilerinde Kovid-19 nedeniyle ramazan buruk geçiyor

Bakan Çavuşoğlu, NATO Konseyi Toplantısı'na katılmak üzere Brüksel'e geldi