• $8,1466
  • €9,7188
  • 454.372
  • 1375.91
26 Nisan 2020 Pazar 14:36 | Son Güncelleme:

Kısa çalışma ödeneği için ne gerekli?

Kısa çalışma ödeneği için ne gerekli"

Kısa çalışma uygulamasının temel amacı istihdamın korunmasıdır. Kısa çalışma ile çalışılmayan sürelerde işçilere gelir desteği sağlanmaktadır. Aynı zamanda istihdam korunarak, deneyimli personellerin işten çıkarılmasının önüne geçilmektedir.

Kısa çalışma ödeneği binlerce firma tarafından yoğun ilgi görüyor. Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında başlatılan Ekonomik İstikrar Kalkanı programında kısa çalışma ödeneği uygulaması da başladı. Kısa çalışma ödeneği başvuruları İŞKUR'a yapılıyor. 

İŞKUR KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ İÇİN TIKLAYIN

SON DAKİKA AÇIKLAMALARI

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneği’nde başvuruların 3 milyon çalışanı aştğını açıkladı. Bakan Selçuk "Tüm imkanlarımızı seferber ederek çalışanlarımızı ve işverenlerimizi destekliyor, istihdamı koruyoruz." dedi.

KISA ÇALIŞMA UYGULANABİLMESİ İÇİN NE GEREKLİ?

İşverenin; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki çalışma süresinin önemli ölçüde azaldığı veya durduğu yönünde İŞKUR’a başvuruda bulunması ve İş Müfettişlerince yapılan uygunluk tespiti sonucu işyerinin bu durumlardan etkilendiğinin tespit edilmesi gerekmekteydi. Ancak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kısa çalışma ödeneğinde işlemlerin hızlı yapılabilmesi için uygunluk tespitinin tamamlanmasını beklemeden ödemelerin gerçekleşeceğini açıkladı.

<p><span>Geçmiş duygusal yaraların sağlıklı bir onarım  süreci yoksa kaybetme korkusunun yeri sağlam

İlişkilerde kaybetme korkusunu aşmak

Sahur sofranızda bunlar olsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Dibeybe'yi resmi törenle karşıladı.

Düzce'de denizin bir kısmı kahverengiye dönüştü