• $13,5333
  • €15,2703
  • 799.84
  • 1910.96
27 Kasım 2021 Cumartesi 08:33 | Son Güncelleme:

İngiltere ile STA'dan sonra... Avrupa'dan 2 yatırım mesajı daha geldi

İngiltere ile STA'dan sonra... Avrupa'dan 2 yatırım mesajı daha geldi

İsviçre ve İtalya'nın yatırım adresi Türkiye. Türkiye'nin yatırım cazibesi artıyor. İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi Jean Daniel Ruch, “Şirketlerimiz Türkiye'de sağlık ve inşaat alanda yatırım yapmaya istekli” derken İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Livio Manzini de ticarette zirve beklediklerini söyledi.

İtalyan ve İsviçreli şirketler Türkiye'de yeni yatırımlara hazırlanıyor. İsviçre'nin Ankara Büyükelçisi Jean Daniel Ruch, ülkesinden önemli şirketlerin, Türkiye'de sağlık ve inşaat başta olmak üzere birçok alanda yatırım yapmaya istekli olduğunu söyledi. İsviçreli şirketlerin Türkiye'ye ilk olarak 1930 yılında yatırım yapmaya başladığını anlatan Ruch, "Bizim için Türkiye her zaman önemli bir ekonomik ortak oldu" dedi.

İŞBİRLİĞİNE İSTEKLİLER

Türkiye'deki yatırımcılar arasında İsviçre'nin 6. sırada olduğunu belirten Ruch, dolayısıyla ülkesinin, Türkiye'de büyük bir yatırımcı olduğunun altını çizdi. Ruch, Türkiye'de yatırım yapılabilecek yüksek potansiyelli alanlara da dikkati çekerek, "Bunlardan ilki sağlık, diğeri de büyük inşaat projeleri. İsviçre şirketleri ile Türk müteahhitler arasında çok güzel işbirliği örnekleri var. Bu konuda görüşmeler devam ediyor. Bu alanda umut verici işbirlikleri söz konusu. Hem Türkiye'de hem İsviçre'de bu tür projelerin olmasını bekliyoruz. Altyapı dendiğinde akla Türkiye geliyor. İsviçre şirketleri de bu bağlamda Türk şirketleriyle işbirliği yapmaya çok istekli. Türkiye'deki dinamizmi görmek bizi oldukça etkiliyor" diye konuştu.

ÇİN KÂRLI AMA UZAK

Yabancı yatırımcıların bir ülkede yatırım yapmadan önce baktığı ilk şeyin istikrar olduğunu vurgulayan Ruch, hukuki çerçeve, hukukun üstünlüğü ve yargı sistemlerinin de yatırım kararları alınmasında önemli rol oynadığını söyledi. Çin'deki yatırımların Avrupa'ya kaydığına dair "hikayelerin" gerçeği yansıtmadığını ifade eden Ruch, "Geçen hafta İsviçreli yatırımcılarla Çin piyasası konusunu konuştum. Çin piyasasının hâlâ çok kârlı olduğunu söylediler. Fakat Türkiye'de yeni yatırımlar olabilir. Çünkü ulaştırma ve taşıma fiyatları çok yüksek" değerlendirmesinde bulundu.

GİRİŞİMCİLER BAŞARILI

Ruch, Türkiye'nin uzun vadeli incelemesi yapıldığında ilgilerini çeken bir diğer hususun jeopolitik konum olduğunu belirterek, "Ayrıca Türkiye'nin nüfusu da çok önemli. Türkiye'de oldukça genç, yetenekli ve becerikli büyük bir girişimciler havuzu var. İsviçre'deki muhtemel yatırımcıların Türkiye'ye gelip burayı görmesini isterim. Buradaki inovasyon ve özellikle yüksek teknoloji alanını keşfetsinler. Çünkü Türkiye'de genç girişimcilerle tanıştım, çoğu zaten çok başarılı" diye konuştu.

'Pandemi Sonrası Dönemde İtalya-Türkiye Ticari İlişkileri' konulu foruma İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Livio Manzini (soldan) İtalya'nın Türkiye Büyükelçisi Massimo Gaiani ve İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Genel Sekreteri Fatih Ayçin katıldı.

İTALYA İLE TİCARİ ZİRVE BEKLENİYOR

İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği'nce "Pandemi Sonrası Dönemde İtalya-Türkiye Ticari İlişkileri" konulu bir forum yapıldı. Etkinlikte konuşan İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği Başkanı Livio Manzini "Türkiye ile ticaret hacmi bu sene 20 milyar doları aşacak. Bu da tarihsel bir zirvedir" dedi. Manzini, "1960'lı yıllardan itibaren İtalyan sermayesi Türkiye'ye olan ilgi ve güvenini açıkça ortaya koymuştur. O senelerden itibaren gelen İtalyan firmaları da halen burada bulunmakta, yatırım yapmakta" diye konuştu.

GÜVEN ORTAMI VAR

İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Massimo Gaiani ise Türkiye ile olan ilişkilerde pek çok olumlu gelişme gördüklerini ve İtalya ile Türkiye arasında güven ortamının uzun süredir oluştuğunu söyledi. Salgın sonrasındaki ticari ikili ilişkiler konusunda çok fazla fırsatın ortaya çıktığına dikkati çeken Gaiani, "Türkiye gerçek anlamda olumlu bir partnerimiz. İtalya ile Türkiye arasında siyasi ve ekonomik alanda gerçek anlamda bir güven olgusu var" diye konuştu.

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi
Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Başkan Erdoğan-Elon Musk görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Tesla'dan Türkiye hamlesi

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı
Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Dünyada ilk olacak: Turkovac için yeni çalışma başladı

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu
Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

Son dakika haberleri: Emeklilerin maaş farklarının yatacağı tarih belli oldu

Ezgi Aşık soruyor, Gazeteci-Yaza <a href='https://twitter.com/idriskardas' role='link' style='font-s

Muhalefet neden Erdoğan'ı hedef alıyor?

Meta'dan dünyanın en hızlı süper bilgisayarı geliyor

Vahşi doğada ölümcül karşılaşma! Ayı kovaladı kurt kaçtı ortaya bu görüntüler çıktı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (25 Ocak 2022)