• $8,3393
  • €10,033
  • 478.427
  • 1420
25 Mart 2018 Pazar 01:00 | Son Güncelleme:

İlk milli uçak gemisi seneye denize iniyor

İlk milli uçak gemisi seneye denize iniyor

Türkiye’nin ilk yerli ve milli savaş uçak gemisi 'TCG Anadolu’nun Tuzla’da inşa çalışmaları hızla sürüyor. Yazın blok imalatının bitmesi beklenirken, dev gemi seneye denize inecek.

Çalışmalar hızlandı  

Kamuoyunda uçak gemisi olarak bilinen, Türkiye’nin ilk yerli ve milli savaş uçak gemisi ‘Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’nun Tuzla Sedef Tersanesi’ndeki inşasında çalışmalar hızla devam ediyor. İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan, şunları söyledi:

114 bloktan oluşuyor

“Şu an sahada blokların yaklaşık olarak yüzde 90’ının imalatı bitme aşamasında. İmalat aşamasının hemen ardından içinin teçhizleri başladı, bunlar devam ediyor. Gemi 114 bloktan oluşuyor, havuzda şu an yüzde 10’a yakını birleştirilmiş durumda” dedi. Projenin önemine işaret eden Kalkavan, Anadolu’nun bilinen uçak gemilerinden çok daha fonksiyonel olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

PROJE LİG ATLATACAK

“Deniz Kuvvetlerimize, ülkemize alanında lig atlatacak. Bu gemiye sahip olacak aşağı yukarı onuncu devletiz. Sadece beş altı ülke üretiyor, biz hem üretiyoruz hem de sahip olacağız. Proje başarıyla devam ediyor. Gelecek sene bu zamanlarda gemimizi denize indirme törenimiz olacak. Gemi 114 bloktan oluşuyor, havuzda şu an yüzde 10’a yakını birleştirildi." 

Milyar euronun üzerinde

Kalkavan, “Şu an en hareketli zamandayız. Biraz gecikmiştik ama arayı kapatacağız. Temmuz-ağustosta geminin yüzde 100 blok imalatı bitecek. 2019 Şubat- Mart’ta da gemimizi yüzdüreceğiz. Sonra ise geminin testleri tamamlanacak. Değer olarak milyar euronun üzerinde" dedi.

Uzunluğu 232 metre 4 ATAK kapasitesi var 

Türk Deniz Kuvvetleri’nin amiral gemisi olarak nitelendirilen gemi 232 metre uzunluk, 32 metre genişliğe sahip. 58 metre yüksekliği bulunan Anadolu’nun bin 410 metrekare tank, konteyner gibi ağır araçlar için ağır yük garajı mevcut. Anadolu, ayrıca toplam 6 adet F358, 4 adet Atak helikopteri, 8 adet orta yük nakliye helikopteri, 2 adet seahawk genel maksat helikopteri ve 2 adet insansız hava araçlık kapasiteye sahip bulunuyor. 

Yerlilik hızla artacak

GEMİNİN yaklaşık yüzde 68’inin yerlilik oranıyla yapıldığının altını çizen Kalkavan, belli ekipmanların Türkiye’de üretilemediği için dışarıdan alındığını, yüzde 100 yerli üretme yetisini kazanmaya doğru hızla gidildiğini anlattı. Kalkavan, şu bilgileri verdi: “Her geçen gün yerlilik oranını artırarak devam ettireceğiz. Arkası geldikçe yerlilik oranımız artacak."

1000 kişi çalışıyor

Kalkavan, projeye ilişkin değerlendirmesine şöyle devam etti: "Şu an tamamıyla sahada imalatı Türk mühendisler tarafından yapılıyor. Tersanede 2 binin üzerinde insan var, yarıdan fazlası bu projede aktif olarak çalışıyor.”

<p class='MsoNormal'>Aslında tarih bir yandan çok keyifli bir yandan da çok  sıkıntılı bir alan... Ç

Matbaa Osmanlı'ya neden geç geldi?

Tokat'ta bulunan tilki yavruları koruma altına alındı

İstanbul Havalimanı'nda göçmen kaçakçılığı

Balıkesir'in büyülü güzelliği Kuş Cenneti Milli Parkı