• $8,3386
  • €10,0475
  • 478.558
  • 1345.15
20 Temmuz 2020 Pazartesi 08:59 | Son Güncelleme:

Devletten geri ödemesiz 82 bin TL hibe nasıl alınır? İlk defa ev alacaklara devlet desteği şartları nelerdir?

Devletten geri ödemesiz 82 bin TL hibe nasıl alınır" İlk defa ev alacaklara devlet desteği şartları nelerdir"

İlk defa ev alacaklara devlet desteği veriliyor. İlk kez konut sahibi olacak olanlar veya evlenecek vatandaşlar devletten geri ödemesiz olacak şekilde 82.000 TL'ye varan hibe alabilecek. Bunun için ise devletin belirlediği bankalar üzerinden konut hesabı açmak ve belirli bir süre birikim yapmak gerekiyor. Devlet desteği hibe oranı konut hesabının süresine göre değişiklik gösteriyor.

İlk defa ev alacak olan veya evlenecek olan vatandaşlar devlet desteğinden faydalanabilecek. Devletten geri ödemesiz 82.000 TL'ye varan hibe desteği programı için belirli şartları karşılamak gerekiyor. Bunlardan biri ise devletin belirlediği bankalar üzerinden konut hesabı açarak belirli bir süre birikim yapmak.

DEVLETTEN GERİ ÖDEMESİZ HİBE DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Devletin belirlediği bankalar üzerinden konut hesabı açan vatandaşlar, belirli bir süre birikim yaparak devletten geri ödemesiz hibe alabilecekler. Konut hesabı olanlara devlet destekli hibe oranı, hesabın süresine göre değişiyor.

-36 – 47 ay devlet destekli konut hesabı açan ve para biriktiren kişilere, devletin katkı sağlayacağı oran %15 olurken; azami katkı tutarı 24 bin 741 TL olacak.

-48 – 59 ay devlet destekli konut hesabı açan ve para biriktiren kişilere, devletin katkı sağlayacağı oran %18 olarak belirlenirken; azami katkı tutarı ise 26 bin 645 TL olacak. -60 ay ve üzeri devlet destekli konut hesabı açan ve para biriktirenlere devletin katkı sağlayacağı oran %25; azami katkı tutarı da 28 bin 548 TL olacak.

Eğer evlenecek olan çiftlerin bu hesabı ortak açması durumu olursa da, devlet desteği 57 bin TL'ye kadar çıkacak.

İLK DEFA EV ALANLARA DEVLET DESTEĞİ ŞARTLARI

Devlet destekli hibeden faydalanmanın ilk şartı bankaya şahsen başvuru yapılması. Konut hesabı için herhangi bir bankaya başvurulabiliyor. Konut hesabı açan vatandaşlar isterlerse paralarını faize koyabilecekler.

Kampanyanın bir diğer şartı ise düznli ödeme talimatı. Tek seferde toplu para yatırılmasından daha çok aylık olarak para biriktirilmesine teşvik amaçlı düzenli ödeme isteniyor. Konut hesabı açan kişiler arasından en az 36 aylık hesabı olanlar söz konusu destekten faydalanabiliyor. Paranın beklediği aylara göre ise hibe oranı artıyor.

Bu kampanya ile gençlerin hem para biriktirmesine hem de ev sahibi olmasına yardım edilmiş oluyor.

<p>Türkiye 'Kripto Tosuncuk' vakası ile sarsıldı. Kripto para borsalarından Thodex, dün işlemlere bi

Kripto parada 2 milyar dolarlık büyük vurgun: Thodex'in kurucusu Fatih Özer nerede?

Gökyüzünde 23 Nisan coşkusu

82 saatlik kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu

Endonezya kaybolan denizaltıyı aramak için bölgeye savaş gemileri konuşlandırdı