• $8,3173
  • €9,9901
  • 477.067
  • 1345.15
10 Şubat 2021 Çarşamba 01:59 | Son Güncelleme:

İlk çeyrekte yüzde 4-5 büyüyebiliriz

İlk çeyrekte yüzde 4-5 büyüyebiliriz

İlk çeyrekte ekonomi %4-5 büyüyebilir. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, “Tüm kararları fiyat istikrarı önceliğiyle alacağız. Sıkı para politikasını yüzde 5 büyüme hedefini elde edene kadar koruyacağız” dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, kalıcı fiyat istikrarını sağlamanın en önemli ve vazgeçilmez görevleri olduğunu belirterek, "Attığımız ve atacağımız adımlarla bu amaca hizmet edecek para politikası çerçevemizi kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz" dedi. TCMB'den yapılan açıklamada, Ağbal'ın, bankanın iletişim stratejisinin bir parçası olarak yürütülen yatırımcı toplantıları çerçevesinde bugün ekonomistlerle bir araya geldiği bildirildi.

ÖNCE FİYAT İSTİKRARI

2020'de büyümenin yüzde 2.5 civarı gerçekleşebileceğini belirten Ağbal, 2021'in ilk çeyreğine ilişkin büyüme öngörüsünü de "Ocak-şubat ayındaki ekonomik aktiviteye göre yüzde 4-5 büyümeyle ilk çeyreğe başlanabilir" diye açıkladı. Naci Ağbal, şunları söyledi: "Tüm kararlar fiyat istikrarı önceliğiyle alınacaktır. Fiyat istikrarı, finansal ve makroekonomik istikrarın temelidir. 2023 yılına kadar para politikasını sıkı bir duruşla, başka bir deyişle, güçlü dezenflasyonist etki yapacak derecede bir para politikası setiyle yüzde 5 hedefini elde edene kadar koruyacağız."

REZERVLERİ ARTIRACAĞIZ

AĞBAL, şöyle devam etti: "Sermaye girişlerinin istikrarlı ve güçlü bir hale gelmesi, yurtiçi yerleşiklerin dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesiyle birlikte döviz alım ihaleleri yoluyla rezervlerimizi artıracağız. Şartlar oluştuğunda, buna yönelik planımızı da açık ve şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşacağız."

<p>Türkiye 'Kripto Tosuncuk' vakası ile sarsıldı. Kripto para borsalarından Thodex, dün işlemlere bi

Kripto parada 2 milyar dolarlık büyük vurgun: Thodex'in kurucusu Fatih Özer nerede?

82 saatlik kısıtlama öncesi trafik yoğunluğu

Endonezya kaybolan denizaltıyı aramak için bölgeye savaş gemileri konuşlandırdı

Doğadan topladığı dal ve kütükleri sanat eserine dönüştürüyor